Zemědělci budou ve čtvrtek protestovat na hranicích s Polskem, Slovenskem a Německem

Pondělní protest v Praze | FOTO: HN

„Protest neměl něco ničit nebo škodit,“ uvedl bývalý prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek na začátku hodnocení pondělní demonstrace zemědělců v Praze. S asi 500 kusy techniky v centru města protestovali proti Green Dealu. Ministru zemědělství Markovi Výbornému předali demonstranti dopis se žádostí o odstoupení od něj. Organizátoři kritizovali pokrytí protestů médii a stěžovali si, že neprávem dostali nálepky. Zmínili například označení proruští švábi.

„Musíme udělat pro děti takové prostředí, aby tu mohli žít. Green Deal je ideologie politická, která nás zavádí do slepé uličky,“ uvedl Jandejsek.

„Plánujeme další kroky,“ řekl odborář Bohumír Dufek. První informace o dalším postupu přijdou příští týden v pondělí. Část účastníků pondělní akce se podle něj zřejmě připojí i ke čtvrteční demonstraci na hranicích.

Čeští zemědělci budou ve čtvrtek protestovat konkrétně na hranicích s Polskem, Slovenskem a Německem i v ulicích velkých měst. Vyjede několik set kusů zemědělské techniky, provoz ale blokovat nechtějí. Pojedou převážně po státních silnicích. Na hranicích se sedláci setkají s kolegy ze sousedních zemí.

Protest pořádaný Agrární komorou a Zemědělským svazem, které se k pondělní blokádě Prahy nepřipojily, bude součástí evropských protestů zemědělců proti politice Evropské unie. „Cílem protestů je upozornit veřejnost na hluboké rozčarování zemědělců z tíživé situace způsobené špatnými politickými rozhodnutími. Půjde o první varovný vzkaz: Už s námi takhle neorejte! směrem k Bruselu. Protestní akce nemá za cíl paralyzovat dopravu a nebude agresivní,“ stojí v prohlášení. 

V každém okresu se podle odhadů protestů zúčastní několik desítek traktorů a jiných zemědělských strojů. Vše se uskuteční od 10:00 do 12:00. „Zemědělce trápí zejména nízké výkupní ceny způsobené bezcelním dovozem obilovin, olejnin a dalších komodit na evropský trh v kombinaci s neúnosnými environmentálními ambicemi Green Dealu a přebujelou byrokracií. Na mnohé upozornily již protesty zemědělců v Bulharsku, Francii, Maďarsku, Německu, Nizozemsku, Polsku, Rumunsku či Slovensku,“ uvedla jihočeská agrární komora.

Pondělní protest pak zhodnotil kupříkladu i poslanec ODS a člen sněmovního zemědělského výboru Vít Vomáčka: „Před Sněmovnou jsme mohli slyšet výkřiky do plynu s vámi; to mi připadalo velmi zvláštní. Korunu tomu dali organizátoři, kteří protest zrušili, protože řekli, že jim byl ukraden různými politickými silami. Čekají nás další protesty. Myslím si, že všichni mluvíme de facto stejně, akorát to všichni ne vždy řeknou a mají potřebu to znovu říkat. Shodneme se, že Green Deal pro zemědělce je otázka k jednání, byrokracie je otázka k jednání, stejně tak dovoz ukrajinského obilí je určitě důvod k jednání, k nespokojenosti.“

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.