Máte soláry? Nejspíš si již brzy sáhnete hlouběji do kapsy

FOTO: archiv

V Česku se v poslední době značně rozšířila instalace fotovoltaických panelů, což potvrzuje růst o téměř 83 tisíc nových solárních elektráren za poslední rok. Tento avšak vzbuzuje obavy u obchodníků s elektřinou a správců rozvodných sítí.

Rostoucí počet solárních elektráren znamená vyšší náklady na udržení stability v elektroenergetické soustavě, jelikož produkce solární energie je nepravidelná a musí být v každém okamžiku vyvážena s aktuální spotřebou. Tento faktor vede k nárůstu nákladů na takzvané podpůrné služby, což se již začíná odrážet v růstu příslušných poplatků na zákaznických fakturách.

Čili udržení stability v elektroenergetické soustavě se již promítá do nižších zisků pro obchodníky a nakonec může vést k vyšším cenám elektřiny pro koncové zákazníky. Diskutuje se, zda by měly tyto dodatečné náklady nést všechny domácnosti stejně, nebo zda by měli více přispívat ti, kteří instalací solárních panelů zvyšují náklady na údržbu stability v síti.

Změny už začal Energetický regulační úřad zavádět, zatím se ale týkají jen velkých firem. Kolem roku 2027 by však měla nová tarifní struktura začít platit i pro malé odběratele, tedy domácnosti, živnostníky a malé podniky.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.