Mnohé polské termální lázně najdete hned u hranic s Českem. Přinášíme jejich přehled

Termály Gorący Potok | FOTO: archiv

Pokud si chcete užít rekreaci a relax plnými doušky, neexistuje snad lepší místo, kam v Polsku zamířit než termální (či geotermální) lázně. Jaké polské termální lázně se vyplatí navštívit a které leží blízko českých hranic?

Kudowa-Zdrój

Termály Kudowa Zdrój | FOTO: archiv

Kudowa-Zdrój jsou nejbližší termální lázně k Česku, najdete je prakticky hned za hranicemi nedaleko Náchoda. Zajímavostí je, že jejich český (a dokonce i původní) název zní Lázně Chudoba. Zdejší prameny dokáží uzdravit především nemoci srdce a oběhového systému.  Termály Kudowa Zdrój existují již od 15. století.

Vstupné Kudowa Zdrój termy (Vodní svět): 1 hodina = 22 PL (zhruba 115 Kč); celodenní vstup = 54 PL (zhruba 280 Kč).

Termály Zakopane

polské termální lázně
Termály Zakopane | FOTO: archiv

Termály Zakopane se pyšní přívlastkem nejvýše položené lázně v Polsku. Město Zakopane je vstupní branou do Tater. Lázně zde vznikly už v 19. století, kdy sem přijel varšavský lékař Tytus Chałubiński. Termální aquapark nabízí nejen bazény s léčivou vodou, ale také tobogány, vířivky a další atrakce.

Vstupné do termálního aquaparku Zakopané: 1 hodina = 35 PL (zhruba 180 Kč); celodenní vstup = 85 PL (zhruba 440 Kč).

Termály Cieplice

Termály Cieplice | FOTO: archiv

Termály Cieplice jsou součástí městečka Jelenia Góra, které najdete na polské straně podhůří Krkonoš. Prameny tu vyvěrají z hloubky až 2 000 metrů pod zemským povrchem a dosahují teploty až 87 °C, což z nich dělá nejteplejší termály v Polsku. Příjemným doplňkem komplexu bazénů je wellness část se saunami a jacuzzi.

Vstupné Cieplice termy: 2 hodiny = 41 PL (zhruba 215 Kč), respektive 46 PL včetně vstupu do wellness části (zhruba 240 Kč); celodenní vstupné = 76 PL (zhruba 400 Kč), respektive 90 PL včetně vstupu do wellness části (zhruba 470 Kč).

Chocholowské termály

Chocholowské termály | FOTO: archiv

Podobně jako Zakopane, také termální lázně Chocholow jsou horským městečkem v podhůří polských Tater. Chocholowské termály jsou největšími v Polsku. Na rozdíl od zbytku horské vesničky je areál s termálním koupalištěm supermoderní.

Chocholowskie termy vstupné: 3 hodiny = 75 PL (zhruba 390 Kč); celodenní vstup = 105 Pl (zhruba 545 Kč).

 Lądek-Zdrój

Lądek-Zdrój | FOTO: archiv

Nejstarší polské termální lázně Lądek-Zdrój najdete jen kousek od českých hranic nedaleko Rychlebských hor. Tohle lázeňské městečko vás okouzlí mnoha parky.

Vstupné Lądek-Zdrój termy: bazén = 25 PL (zhruba 130 Kč); koupel v mramorové vaně = 30 PL (zhruba 155 Kč).

Krakow

Termální lázně Krakov | FOTO: archiv

Krakow jistě není třeba dlouze představovat. Spousta lidí do Krakova přijíždí také za odpočinkem. Najdete zde mnoho wellness zařízení a rovněž městské lázně, ve kterých si můžete odpočinout po nabitém dni. Termy Krakowskie nabízejí hned několik saun, vyzkoušet můžete také turecké lázně hammam.

Vstupné Termy Krakowskie: 1 hodina = 45 PL (zhruba 235 Kč).

Gorący Potok

Termály Gorący Potok | FOTO: archiv

Termály Gorący Potok nejsou sice co by kamenem dohodil, leží asi 20 kilometrů od slovenských a 85 kilometrů od nejbližších českých hranic, ale zato jsou jedny z nejkrásnějších, a to nejen v Polsku. Lázně se pyšní těsným sepjetím s přírodou. Členité bazény jsou obklopené sruby z přírodního dřeva, stejně tak mostky a altány. Uvolnit se můžete v bahenních lázních nebo v saunách. A díky příjemně teplé termální vodě je úplně jedno, jestli se venku koupete ve třiceti stupních nad nulou nebo dvaceti pod nulou.

Termální voda je tu bohatá na železo, síru, mangan, měď, draslík a sodík. Jezdí sem rodiny s dětmi, ale i sami dospělí, kteří si chtějí odpočinout.

Vstupné Gorący Potok: Vstup do bazénové části areálu začíná na 35 PLN (1,5 h – cca 190 Kč) pro dospělého. Děti do 1 m výšky můžete vzít zdarma, do 18 let platí jen 25 PLN. Dospělá vstupenka bez časového omezení vyjde na 85 PLN – tedy cca 460 Kč, což je stále příjemné.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.