Polská energetika si vytyčila jasný cíl – geotermální energii

Díky četným podpůrným programům má zájem o využívání geotermální energie ze strany obcí a měst rostoucí tendenci.

Včera jsme mapovali situaci v sousedním Německu; poslední dobou je tam na rozdíl od Česka geotermální energie významné téma. Dnes se podíváme do sousedního Polska, kde je rozvoj geotermální energie jako jednoho z obnovitelných zdrojů rovněž hlavním cílem polské energetické politiky do roku 2040.

Primárním využitím geotermální energie v Polsku je dálkové vytápění. Fungují zde již geotermální zařízení dodávající teplo do systému dálkového vytápění v sedmi lokalitách: Mszczonów, Poddębice, Podhale, Pyrzyce, Stargard, Uniejów a od roku 2022 Toruńi.

Ukázkový příklad: Toruń

Práce na zřízení geotermální elektrárny v Toruńi byly zahájeny v roce 2008. V březnu 2022 byly dokončeny zkoušky uvedení elektrárny do provozu. O několik týdnů později podepsala společnost PGE Toruń dlouhodobou smlouvu o prodeji tepla se společností Geotermia Toruń. 

Po připojení geotermální teplárny (teplárny) k síti dálkového vytápění bude teplo z geotermie tvořit přibližně 8 procent v systému dálkového vytápění spravovaném společností PGE Toruń. Zbývající teplo v síti dálkového vytápění bude pocházet z plynové teplárny společnosti PGE Toruń (91 procent) a z bioplynové teplárny (necelé 1 procento), kterou vlastní Městská čistírna.

Geotermie představuje bezpečnost

Rozvoj dálkového vytápění na bázi geotermálních řešení je v návrhu Strategie dálkového vytápění předpokládán do roku 2030 s výhledem do roku 2040. 

Geotermální jednotky jako stabilní a obnovitelné zdroje představují energeticky účinné systémy dálkového vytápění, zvyšují podíl OZE, umožňují oddělit cenu tepla od ceny energetických surovin a povolenek na emise CO2 a snižují emise látek znečišťujících ovzduší.

Šéfka resortu klimatu Anna Moskwowá zdůraznila velký potenciál rozvoje tepla z termálních vod v Polsku v míře odpovídající jeho zdrojům a přínosům jeho využití. „Rozvoj geotermální energie je velmi důležitou oblastí při přechodu na energetiku a vytápění. Je to směr, který zajišťuje místní energetickou bezpečnost. Geotermální energie je trvalým zdrojem tepla, který bychom se měli naučit využívat,“ doplnil náměstek ministryně Piotr Dziadzio.

Ministerstvo klimatu a životního prostředí vyvíjí iniciativy a aktivně se podílí na zvyšování využívání geotermální energie v Polsku, mimo jiné v posledních letech především pro účely dálkového vytápění v obcích a městech. 

Podpůrné programy

Díky četným podpůrným programům má zájem o využívání geotermální energie ze strany obcí a měst rostoucí tendenci. Jsou přijímána opatření, jejichž výsledkem je účinná podpora teplárenských společností, mimo jiné i v oblasti rozvoje geotermální energie. Byly zahájeny programy podpory geotermální energie Polský geotermál plus (600 milionů zlotých) a Zpřístupnění termální vody v Polsku (nedávno navýšený z 300 na 480 milionů zlotých), který je zaměřen na identifikaci termálních ložisek s cílem jejich energetického využití.

V první tranši programu Zpřístupnění termálních vod v Polsku financoval Národní fond ochrany životního prostředí a životního prostředí vrtání geotermálních vrtů v 15 městech po celé zemi částkou 229,2 milionu zlotých: Otwock, Żyrardów, Wołomin a Piastów (Mazovské vojvodství), Gniezno a obec Wągrowiec (Velkopolské vojvodství), Inowrocław a Gąsawa, (Kujavsko-Pomořské vojvodství), Łowicz (Velkopolské vojvodství). Łódzkie vojvodství), Jasienica (Slezské vojvodství), Smykowo (Świętokrzyské vojvodství), Dębno (Západopomořanské vojvodství) a Oława, Trzebnica a Głuszyca (Dolnoslezské vojvodství). 

Díky finanční podpoře, která pokryla téměř 100 procent investičních nákladů, bylo možné provést průzkum a identifikaci termálních vod a vypracovat hydrogeologickou dokumentaci pro tyto lokality. Projekty umožní prozkoumat a zhodnotit zdroje termálních vod, které by se mohly stát místním zdrojem pro výrobu tepelné energie a případně i elektřiny.

Zdroje až na 80 procentech území

Ministerstvo klimatu a životního prostředí vypracovalo Dlouhodobý program rozvoje využívání geotermálních zdrojů v Polsku. Jedná se o plán rozvoje geotermálních zdrojů do roku 2040 s výhledem do roku 2050. Potenciál pro rozvoj geotermálních (nízkoteplotních a středněteplotních) zdrojů se může nacházet až na 60-80 procentech území Polska. 

Místní orgány mají stále větší zájem o průzkum ložisek termální vody a chtějí využít potenciál čistého, obnovitelného zdroje energie. Za tímto účelem vydává Polský geologický ústav – Národní výzkumný ústav (PGI – PIB) stanoviska pro obce týkající se výskytu a možnosti využití termálních vod v uvedených lokalitách. 

Stanovisko obsahuje mimo jiné informace o stratigrafii vodonosné vrstvy, předpokládané odhadované hloubce vrtu, vydatnosti, teplotě a mineralizaci termálních vod. Kromě toho stanovisko poukazuje na nejzávažnější rozpory zaznamenané v této fázi, které mohou bránit realizaci geotermální investice, a hodnotí geotermální potenciál, zejména pro využití ve vytápění.

Turistika

Polsko současně využívá svůj geotermální potenciál k rozvoji turistiky. Jaké geotermální lázně se vyplatí navštívit se můžete dočíst v dalším příspěvku.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.