Globální oteplování: Komáři, mouchy a malárie útočí na Himaláje

globální oteplování
KOLÁŽ: archiv

Změnám lidé nečelí jenom kvůli nevídanému pohybu tektonických desek, ale též v důsledku oteplování. Klimatická změna a globální oteplování přivedla na svahy Himálaje nová zvířata i malárii.

Například v malebné horské vesničce Lete, vklíněné mezi mohutné himálajské vrcholky Annapurnu a Dhaulágirí v centrálním Nepálu, loni Som Parijar našel prvního tamního hada. „Byli jsme v šoku. Ani naši stařešinové za celý život nikdy velkého hada ve vesnici neviděli,“ konstatoval 38letý horský průvodce.

„Všichni pociťujeme změnu. Teď jsou tu komáři a mouchy, i v téhle nadmořské výšce. Minulý červen jsem ve vesnici poprvé viděl roj sarančat,“ sdělil Parijar listu The Times.

Po stovky let stejný vesnický život se v Lete, které leží 3100 metrů nad mořem, rychle mění. Proměnlivé vzorce počasí a stoupající teploty napříč celým Himálajem znamenají, že se ve vyšších horských polohách objevuje čím dál tím víc druhů čtvernožců, ptáků i hmyzu než kdy předtím.

Kamery zachytily levharta

Řada nedávných studií prokázala, že do vyšších oblastí se stěhuje množství nepálských přirozených druhů. Samotářského levharta obláčkového, kterého dříve nikdo nikdy nespatřil v nadmořské výšce nad 2300 metrů, zachytily kamery, jak se toulá až ve výšce 3500 metrů po národním parku Langtang na hranicích s Čínou.

Samotářský levhart obláčkový. | FOTO: archiv

Loni zveřejněná studie agentury Indický zoologický výzkum (ZSI) zjistila, že se v Himálaji až o 1000 metrů výše přesunulo na 50 druhů motýlů a můr, kteří ve výšinách hledají nový domov. Hrstka motýlích druhů se dokonce uchýlila téměř o dva kilometry výše do hor.

Motýli jsou ukazatelem

Motýli, kteří jsou velmi citliví na teplotní změny, jsou skvělým ukazatelem dlouhodobých změn klimatu v regionu, připomíná The Times – i díky tomu, že ZSI spoustu druhů monitoruje už od poloviny 19. století.

Výzkum zjistil, že překotný ústup ledovců v celém pohoří, který se urychlil v posledních dvou desetiletích, způsobil nedostatek vody a změnu vegetace. Do kdysi panenské přírody na nižších svazích Himálaje také zasahuje rozrůstající se lidské osídlení.

Dopad klimatické změny na vysokohorské komunity je všechno, jen ne nepatrný, všímají si v Lete. Obyvatelé nepálských vesnic, kteří se po generace během mrazivých zimních měsíců uchylovali do nížin, mohou nyní ve vysokých polohách žít celoročně.

globální oteplování
Himaláje. | FOTO: archiv

Nulové sněhové srážky

„Sníh je pro himálajský život nezbytný, ale tenhle rok žádný nový nenapadal. Nulové sněhové srážky znamenají, že na pastvinách neroste tráva. Zimní teploty klesaly až k minus 25 stupňům Celsia, nyní se pohybují okolo deseti stupňů. Deště jsou nepředvídatelné. Rok od roku se to horší,“ dodal Parijar.

Horské vísky jsou také poprvé ve své historii vystaveny novým nemocem, které teplejší vzduch přivál společně s komáry. Vesnice v oblasti Mustang se nyní potýkají s pravidelnými nárůsty případů malárie a horečky dengue – a to v regionu, kde tato onemocnění dříve nikdo nezaznamenal. Zpráva z roku 2016 zjistila, že od roku 1988 se ve vysokohorských oblastech, kde předtím nebyl jediný nakažený, malárie projevila v téměř 10 tisících případů.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.