Unikátní studie hlubinné geotermie v Německu. To do roku 2030 zdesetinásobí dodávky tepla z geotermálních tepláren

Upozorňuje na obrovský potenciál hlubinných geotermálních zdrojů.

Geotermální teplárna, Německo. | FOTO: archiv

Německý kancléř Olaf Scholz nedávno při návštěvě budované geotermální teplárny v Bavorsku uvedl, že geotermální energie by měla v budoucnu hrát v Německu významnější roli, než tomu bylo doposud. Objem tepla dodaného z geotermálních tepláren do soustav zásobování teplem by podle něj mohl do roku 2030 vzrůst na desetinásobek.

Scholz podpořil rozvoj využívání geotermální energie při návštěvě nově budovaného hlubinného geotermálního zdroje v bavorském Gerestriedu. Za projektem, který by měl po dokončení být schopen vyrábět 64 MW tepelné energie a 8,2 MW elektrické energie, stojí kanadský start-up.

Na obrovský potenciál hlubinných geotermálních zdrojů v Německu upozornila mimo jiné loňská studie Fraunhoferova institutu, která odhadla, že by tyto zdroje mohly ročně dodávat až 300 TWh (1 080 PJ) tepelné energie (viz PDF). Pro srovnání, dodávka tepla do německých soustav zásobování teplem činila v roce 2018 zhruba 400 PJ a do roku 2050 by podle institutu mohla vzrůst na 615 PJ.

Podle Scholze by se objem tepla dodávaného do soustav zásobování teplem z geotermálních tepláren mohl v Německu do roku 2030 zvýšit až na desetinásobek. Uvedený růst by měl Německo posunout k naplnění cíle v oblasti růstu podílu energie z obnovitelných zdrojů v těchto soustavách. Německá vláda původně navrhovala cílit na 50% podíl v roce 2030, nicméně byla nucena tuto ambici zmírnit a nyní cílí na 30 %. Loni tento podíl činil asi 20 %.

Podle informací zveřejněných ministerstvem hospodářství bylo v roce 2022 připojeno v Německu k soustavám zásobování teplem asi 14 % německých domácností. V příštích letech lze přitom v této oblasti očekávat poměrně prudký růst. Ministr Hospodářství Robert Habeck totiž loni v červnu prohlásil, že země plánuje k soustavám zásobování teplem ročně připojovat na 100 tisíc budov.

„Rozvoj a konverze soustav zásobování teplem jsou velmi důležité pro úspěšnou transformaci sektoru vytápění a dosažení cílů v oblasti ochrany klimatu. Důraz by měl být kladen na přechod centrálních dodávek tepla směrem k využití energie z obnovitelných zdrojů a odpadního tepla,“ sdělil.

Součástí rozsáhlého legislativního balíčku zaměřeného na transformaci německého sektoru vytápění má být i zákon upravující pravidla pro výstavbu klimaticky neutrální tepelné infrastruktury. Podle návrhu tohoto zákona by jednotlivá města a obce měly do roku 2028 identifikovat oblasti, ve kterých bude v následujících letech probíhat rozvoj soustav zásobování teplem.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.