Geotermální tepelná čerpadla: Jejich masové nasazení sníží v USA spotřebu elektřiny o 13 až 18 procent

Geotermální tepelná čerpadla jsou jasnou strategií pro dekarbonizaci.

V USA | FOTO: archiv

Geotermální tepelná čerpadla (GTČ) mohou významně pomoci snížit uhlíkovou stopu provozu budov a zásadně snížit spotřebu elektrické energie. Uvádí to zpráva Oak Ridge National Laboratory a Národní laboratoře pro obnovitelnou energii (NREL) ve Spojených státech.

Podle této studie, která získala finanční podporu ze strany Kanceláře pro geotermální technologie Ministerstva energetiky USA, by retrofitováním přibližně 70 % budov ve Spojených státech pomocí GTČ mohla být do roku 2050 snížena spotřeba elektřiny o 13 % ve srovnání s dekarbonizací bez GTČ. Tím by bylo možné zabránit výstavbě až 24 500 milionů nových rozvodných sítí.

Geotermální tepelná čerpadla nabízejí obrovskou hodnotu pro energetickou budoucnost naší země.

Alejandro Moreno, Ministerstvo energetiky USA

Jak pomáhají?

Geotermální tepelná čerpadla pomáhají snižovat náklady na energii budov díky své vysoké účinnosti a schopnosti dodávat teplo bez nákupu paliv. Fungují tak, že přenášejí teplo do země a ze země cirkulací vody (nebo nemrznoucího roztoku v oblastech s chladným klimatem) podzemním potrubím. Výsledkem je, že GTČ nemají žádné emise.

Kancelář pro geotermální technologie Ministerstva energetiky USA financovala a nadále financuje zmíněnou studii a výzkum s cílem prozkoumat dopady rozsáhlého zavádění GTČ na elektrickou síť. Pro účely analýzy výzkumníci simulovali dopady na spotřebu energie při nasazení GTČ do 68 % stávajících a nových budov ve Spojených státech (78 % rezidenčních, 43 % komerčních) ve 14 zónách napříč celými USA.

Geotermální tepelná čerpadla
New York | FOTO: archiv

Studie zjistila významné úspory nákladů na rozvodnou síť, zásadní snížení emisí CO2 a spotřeby energie budov. Výzkum konkrétně došel k závěru, že pokud by všechny příslušné budovy ve Spojených státech byly dovybaveny GTČ najednou, spotřeba elektřiny by se snížila o 401 TWh, což by představovalo každoroční snížení o 18 %. Kromě toho studie zjistila, že takové rozšířené používání by eliminovalo spotřebu 5 138 miliard MJ fosilních paliv ročně.

Nástroj dekarbonizace

„Geotermální tepelná čerpadla nabízejí obrovskou hodnotu pro energetickou budoucnost naší země,“ řekl Alejandro Moreno, zástupce hlavního náměstka tajemníka pro energetickou účinnost a obnovitelné zdroje energie Ministerstva energetiky Spojených států.

A zdůraznil: „Tato zpráva potvrzuje, že geotermální tepelná čerpadla jsou jasnou strategií pro dekarbonizaci našich budov a zároveň snižují potřebu nové výroby a přenosu elektřiny a přináší úspory energie Američanům po celé zemi – to vše při vytváření pracovních míst v USA.“

Zvýšené používání GTČ by stimulovalo americký průmysl, vytvořilo nová pracovní místa nejenom ve výrobě, ale i pro instalaci a údržbu systémů.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.