Keňa jednoznačně sází na geotermální energii, rozšíří ji na 5 GW

Lákadlem pro turisty jsou geotermální lázně.

Geotermální elektrárna Olkaria. | FOTO: archiv

Keňa je na černém kontinentu průkopníkem využívání geotermální energie. Vláda plánuje rozšířit tento druh zelených elektráren ze současných 900 MW až na 5 gigawattů.

V této oblasti se nachází geologická formace Velká příkopová propadlina, která nabízí řadu možností, jak podzemní geotermální aktivitu Země využít. Výhoda spočívá v tom, že se tyto formace nenacházejí ve velké hloubce, a lze proto poměrně snadno začít s geologickým průzkumem.

Údolí bylo vytvořeno vrásněním a separací afrického kontinentu a arabské tektonické desky, které začaly přibližně před 35 miliony let na severu. Země už zde dlouho provozuje geotermální elektrárnu Olkaria. Od jejího vzniku v roce 1981 se její plocha několikanásobně rozšířila. Dnes už má výkon téměř 900 megawattů. Navíc keňská vláda, která podporuje obnovitelné zdroje, oznámila velkolepé plány na její rozšíření až na 5000 megawattů do roku 2030. A to je stále jen polovina celého geotermálního potenciálu Keni.

Mezivládní organizace Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii (IRENA) se sídlem v Abú Zabí tvrdí, že by geotermální energie mohla v následujících dekádách mnohem výrazněji promlouvat do výroby elektrické energie. „Zeměmi s největším potenciálem v této oblasti jsou jednoznačně Keňa a Etiopie,“ řekl pro Deutsche Welle vulkanolog Jacques Varet, odborník na geotermální otázky ve východní Africe. Keňa ale na rozdíl od Etiopie do tohoto zdroje investuje už dlouhá léta.

Keňa
Lázně a geotermální elektrárna Olkaria (v pozadí). | FOTO: archiv

Olkaria

Oblast je současně vyhlášená i geotermálními lázněmi Olkaria. Jsou centrem přírodní horké vody, která se shromažďuje v bazénu, který má teploty mezi 30 až 40 stupni Celsia. Geotermální lázně Olkaria jsou největší svého druhu na africkém kontinentu.

Voda, která přitéká do lázní, je zcela přírodní, bez jakýchkoli úprav nebo přísad, je bohatá na několik přírodních minerálů, mezi které patří oxid křemičitý a síra; mají několik zdravotních výhod, mezi které patří: změkčení pokožky, detoxikace pokožky, léčení některých kožních nemocí.

Vzhledem k tomu, že se geotermální lázně Olkaria nacházejí v národním parku Hell’s gate, máte také možnost zúčastnit se několika aktivit, které zahrnují mimo jiné pozorování ptáků, zvěře, horolezectví, cyklistiku, pěší turistiku, poznávání památek a procházky přírodou.

Geotermální lázně jsou vzdálené asi hodinu a půl od Nairobi. Otevírají se denně od v 7:00 do 18:00.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.