7 / Lázeňství

FOTO: bluelagoon.com

Z hlediska možnosti přímého použití mají některé země vydatné zdroje. Například v Číně jsou horké vody téměř v každé provincii. Přímé využití v celé zemi roste každoročně přibližně o 10 %, hlavně jako náhrada za uhlí pro vytápění, rekreační a turistické účely, při chovu ryb a v zemědělství.

V Japonsku se zdroje využívají z 80 % pro rekreaci a turismus. V této zemi je ovšem potenciál využití mnohokrát vyšší. V posledních letech se do popředí dostává i Turecko. Do první patnáctky států v pořadí podle přímého využití geotermální energie patří například i Švédsko a Švýcarsko, kde jsou ovšem převážně pouze nízkoteplotní zdroje s využíváním tepelnými čerpadly.

Návštěva lázní na Islandu

Země na povrchu chladná, ale uvnitř horká. Země, kde v zimě skoro nevidíte světlo a v létě tmu. Země jedinečných přírodních úkazů, které si neumíte představit, dokud je sami nespatříte na vlastní oči. Na Islandu ovšem nejsou jen gejzíry, geotermální prameny a vodopády. Navštívit ho můžete prakticky kdykoliv a pokaždé zažijete něco jedinečného.

Geotermální lázně na Islandu. | FOTO: archiv

Přírodní horká lázeň připravená přímo v nitru země a zasazená citlivou architektonickou prací do nespoutané přírody… Geotermální lázně na Islandu jsou odměnou za náročné dny v drsné zemi – se špičkovými službami a výhledy na nekonečné zelené hory, sopečnou poušť nebo lávové pole.

Modrá laguna

„Žádná návštěva Islandu není kompletní bez zastávky v Modré laguně.“ Takto zní heslo geotermálních lázní s tímto poetickým názvem. Za to, že patří mezi nejnavštěvovanější místa na Islandu, vděčí nejen překrásné mléčně modré barvě a příjemné teplotě vody, ale také snadné dopravní dostupnosti. Laguna se nachází v jihozápadní části ostrova, necelou půlhodinu z letiště Keflavík a slabou hodinu z hlavního města Reykjavík.

Teplá voda dosahující až 39 °C je bohatá na minerální látky, oxid křemičitý a síru a koupání v Modré laguně se tak doporučuje nejen jako relaxační záležitost, ale také jako přírodní lék pro osoby trpící kožními nemocemi, například lupénkou. K laguně dokonce přináleží výzkumné centrum, jenž se zabývá léčením těchto kožních chorob za pomoci minerálních látek.

Modrá laguna, plánek. | FOTO: bluelagoon.com (úprava geotermie.cz)

Kromě geotermální elektrárny se v blízkosti laguny nachází i islandská společnost zabývající se výrobou methanolu z obnovitelných zdrojů. K jeho výrobě využívá oxidu uhličitého a vody, uvádí se, že je schopna zpracovat až 85 % oxidu uhličitého produkovaného elektrárnou Svatsengi.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.