1 / Geotermální elektrárna

Z geotermálních zdrojů pochází v současné době přibližně 16 GW světové produkce energie, což je jen asi 0,2 % její celkové globální spotřeby. Je to zejména proto, že se konvenční geotermální energetika omezuje na oblasti, kde je zemské teplo blízko u povrchu, například v okolí sopek, nebo v místech s relativně tenkou zemskou kůrou.

Mezi průkopníky využívání geotermálních zdrojů patří zejména Island, kde teplá voda a pára ze zemského nitra vyhřívá přes 80 % tamních domů, ale například i chodníků, skleníků a bazénů. Island vyrábí ze zemského tepla i 29 % své produkce elektřiny, což je největší podíl na světě.

Jak geotermální elektrárny fungují? Do hlubinných vrtů se zavádí geotermální zemní sondy tvořící uzavřený systém potrubí s kolující nemrznoucí směsí s vodou, která se pak ohřívá hluboko v zemi. Princip geotermální elektrárny spočívá v přeměně vnitřní energie páry na mechanickou a pak elektrickou energii skrze parní cyklus.  

Geotermální elektrárny: rozdělení

Geotermální elektrárny jsou rozšířeny po celém světě. Nejvíce se vyskytují v oblastech s aktivními sopkami a geotermálními zdroji tepla. Největší geotermální elektrárny ve světě se nacházejí v USA, Jižní Koreji a na Islandu.

Podle způsobu získávání páry (tím pádem i technologií) se geotermální elektrárny dělí na elektrárny se suchou párou, elektrárny s mokrou párou a elektrárny s binárním cyklem.

Uvnitř geotermální elektrárny. ZDROJ: Siemens

Výhody & nevýhody

Mezi hlavní výhody geotermálních elektráren patří:

  • Představují šetrný zdroj energie s minimálním dopadem na životní prostředí
  • Neprodukují škodlivé emise, jako je oxid uhelnatý a oxid dusičitý. 
  • Geotermální zdroje jsou stabilní a mohou být využívány po celý rok, což přináší spolehlivost a dostupnost energie. 
  • Geotermální elektrárny nepotřebují palivo, a tím udržují nízké náklady na výrobu elektrické energie. 
  • Mohou být využity i pro vytápění budov, což zvyšuje jejich využitelnost a efektivitu.

Naopak k jejich nevýhodám patří:

  • Geotermální elektrárny jsou pouze v určitých oblastech s dostatečně vysokou geotermální aktivitou. 
  • Vysoká počáteční investice a náklady na výstavbu. Navíc, pokud není elektrárna správně navržena a spravována, mohou vzniknout problémy se znečištěním a poškozením životního prostředí. 
  • Náročný proces schvalování a plánování.

Nedávno zveřejněné studie ukazují, že náklady na energii z EGS tohoto typu by se mohly pohybovat mezi 20 až 35 dolary za jednu MWh, což je cena konkurenceschopná s výrobou elektřiny ze zemního plynu a dokonce o něco nižší než průměrná globální cena elektřiny z větrných a solárních zdrojů. EGS by se tak mohly stát relativně levným obnovitelným zdrojem s malými požadavky na prostor. Právě obrovský záběr ploch dost významně omezuje například využití solární a větrné energie na souši.

Pro geotermální elektrárnu platí stejné limity, jako pro jakýkoli jiný průmyslový provoz. Samotný provoz geotermální elektrárny je prakticky bezhlučný – jediný prvek, který může vyvolat jistý hluk, je turbína, stejně jako např. ve vodní elektrárně.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.