Fotovoltaická elektrárna pro firmy a obce: Dotace jsou spuštěny

Firmy a obce mají od roku 2024 možnost získat výhodné dotace na pořízení fotovoltaické elektrárny. Ministerstvo životního prostředí společně se Státním fondem životního prostředí ČR uvolňují z programu RES+ další miliardové investice. Malé i velké firmy tak mohou získat spolehlivý zdroj energie ve formě fotovoltaiky, kterou lze vhodně zkombinovat taktéž s geotermií.

Nové dotace jsou určeny pro širokou škálu podniků a veřejných institucí. Fotovoltaiku pro firmy lze podpořit na území Prahy s výkonem od 10 kWp do 5 MWp, mimo Prahu je podpora od 50 kWp do 5 MWp.

Zejména obce do 3 000 obyvatel pak mohou získat opravdu hodně. Čeká na ně dotace ve výši až 75 % celkových výdajů.

Podporovány jsou systémy s bateriovou akumulací, zavedení energetického managementu včetně řídícího softwaru a měřících a řídících prvků pro optimalizaci výroby a spotřeby energie, projektová příprava a činnost odborného technického a autorského dozoru a BOZP.

Solární systémy musí sloužit primárně ke spotřebě na odběrném místě. Podporu získávají také projekty s bateriovým úložištěm, takže vyrobenou energii není nutné „okamžitě spotřebovat“. Lze ji dle potřeby uchovat v bateriovém úložišti a využít v době, kdy elektrárna nevyrábí. Je to další cesta, jak si razantně zlevnit chod podniku, co se energetické náročnosti týče.

V rozpočtu vyčleněném ministerstvem životního prostředí je rekordní množství prostředků. Modernizační fond čerpá prostředky z výnosů evropských emisních povolenek. 

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.