Podmořské rifty nabízejí takřka nekonečné množství geotermální energie

Jak by mohla vypadat těžba, ukazuje ilustrace. | ZDROJ: CGG

Geotermální energetika je prakticky nevyčerpatelná a netrpí neduhy Slunce a větru, díky kterým je jejich využitelnost nestálá. Globální společnost CGG navrhuje dolovat geotermální energii v riftových zónách na dně oceánu, kde magma teče proudem a vytváří novou oceánskou kůru. Bude budoucnost geotermální?

Pod nohama máme tolik energie, že by ji lidstvo nevyužilo ani za miliony let. Stačí přivést geotermální energii na povrch, a pak ji můžeme těžit dle libosti. Je dostupná nonstop a infrastruktura pro její využití by nebyla závratně nákladná.

Přesto geotermální energie představuje méně než 1 procent globální energetiky. Lidé v současnosti využívají geotermální energii tam, kde je blízko pod povrchem. Geotermální společnosti se nyní zaměřují na vulkanické oblasti, jako je Ohnivý kruh kolem Pacifiku (Pacific Ring of Fire), tedy tam, kde je hodně sopek.

Má to ale svá úskalí. Jak uvádí konzultantská firma v oboru obnovitelných energií CGG, vulkanické oblasti se navzájem velmi liší, bývají problematické a využitelná teplota rychle klesá s rostoucí vzdáleností od vulkánu.

V současnosti už je mořské dno využíváno k zisku geotermální energie, například při pobřeží Skotska. | FOTO: archiv

CGG nabízí podle technologického magazínu New Atlas jako řešení ohromný a doposud téměř neprozkoumaný zdroj geotermální energie, který se skrývá pod hladinou oceánu. Jde o podmořské riftové zóny, kde probíhá rozpínání mořského dna (Seafloor spreading). Působením horka ze zemských hlubin tam vzniká nová oceánská kůra.

Na těchto místech, jejichž rozloha je úctyhodná, je magma prakticky těsně pod povrchem. Vytéká mezi oddalující se kusy nové kůry a po čase utuhne do podoby nově vzniklé horniny. Taková místa jsou pro geotermální energetiku podstatně lépe dostupná, téměř není nutné vrtat. Příznivější je i rozložení teplot v těchto oblastech.

Naopak problémem je, že místa těžby geotermální energii by v takovém případě byla velmi vzdálená od elektrické sítě. Vyžadovalo by to technické řešení přepravy energie. Nezvládnutelné to ale není.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.