Kotel na tuhá paliva: Jak nahradit starý a nenaletět

FOTO: archiv

Jak jsme včera informovali, od září tohoto roku už nebude možné provozovat staré kotle na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Vzhledem k blížícímu se termínu odborníci očekávají velkou vytíženost instalačních firem, jelikož výměna kotle za nový zdroj tepla se týká velkého množství domácností. Čím ale kotel na tuhá paliva nahradit? Nejlepší možností je buď tepelným čerpadlem, anebo novým plynovým kotlem.

Jestliže se rozhodnete z uvedeného výběru pro tepelné čerpadlo, je dobré znamení, pokud vámi vybraný dodavatel pracuje i s tepelnými čerpadly země-voda. Tato technologie je mnohem složitější, a tak jste si pravděpodobně vybrali někoho, kdo své práci dobře rozumí. Provádět hloubkové vrty nebo instalovat plošné kolektory, je náročnější.

Geotermální tepelné čerpadlo

Přitom je nutné dodat, že pokud je možné zajistit pro tepelné čerpadlo zdroj ze země, je vždy lepší se přiklonit k této variantě. Taková čerpadla jsou logicky výkonnější a méně poruchová.

Pro firmy, které mají za cíl jen vlastní rychlé obohacení, nedává smysl nabízet takové přístroje, a tak raději klientům na základě COP (je zkratka pro tzv. topný faktor), tvrdí, že jejich tepelná čerpadla jsou stejně výkonná. Jenže to nemusí být pravda.

Další praktika, kterou nepoctiví prodejci tepelných čerpadel vnesli na náš trh, a která se masivně uchytila, je neuvádění konečné ceny. Ani v nabídce. A tak se levný a poddimenzovaný přístroj (nejčastěji vzduchové tepelné čerpadlo) zdá být ještě levnější, protože dostanete jen seznam několika základních položek s tím, že v něm není uvedena například cena za montáž, kabely, dopravu a podobně, která se dopočítá podle skutečné spotřeby. 

Chtějte vždy znát konečnou cenu se vším všudy, a pokud vám ji prodejce není schopen sdělit, smlouvu nepodepisujte. Pravděpodobně byste dodatečně dostali ještě fakturu na desetitisíce korun navíc. Solidní prodejce vám toto nikdy neudělá.

Nenechte se také ukolébat falešným pocitem bezpečí plynoucím z toho, že na vaše nové levné čerpadlo dostanete dotaci. V České republice v současné době neprobíhá žádné oficiální státem hlídané ověřování kvality a účinnosti přístrojů. Dotaci Nová zelená úsporám dostanete i na velmi „nezelená“ tepelná čerpadla – výše dotace se určuje podle druhu a účelu využití. Rozlišuje se, o jaký typ se jedná (vzduch–vzduch, vzduch–voda, země–voda, voda–voda) a jestli s ním budete jen topit, nebo i ohřívat vodu. To je celé. 

Dotace u nás tedy nijak nezohledňuje kvalitu tepelného čerpadla, na rozdíl od např. Slovenska nebo Německa, kde se čerpadla musí otestovat za stejných podmínek, a podle toho, jak v testu uspějí, se odvíjí výše podpory, kterou je možné získat.

Pozor na servis

Dejte si také dobrý pozor na to, jak bude pro vaše nové tepelné čerpadlo fungovat servis. Provádí jej instalační firma? Jak rychle přijímají, zpracovávají a vyřizují servisní požadavky? Mají vzdálenou diagnostiku?

Pokud firma v krátké době nainstaluje velké množství levných tepelných čerpadel s vysokou poruchovostí, může se stát, že na opravu budete čekat delší dobu, dokonce i několik měsíců, například kvůli náhradním dílům dodávaným z Číny. To může být hlavně v zimě dost nepříjemné. Pokud si koupíte tepelné čerpadlo vyrobené v Evropě, náhradní díly budou k dispozici výrazně dřív.

I u tepelných čerpadel platí, že nikdo není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci.

Plynový kotel

U plynového kotle první parametr, který by vás měl zajímat, je určení výkonu. Pokud se jedná o novostavbu, bývá součástí projektu i tepelná ztráta objektu. Tuto tepelnou ztrátu by tedy měl váš plynový kotel pokrýt.

Pokud se jedná o rekonstrukci, případně výměnu, je potřeba nechat si potřebnou tepelnou ztrátu vypočíst. Touto činností se zabývá projektant TZB. Pokud nemáte možnost konzultace s tímto projektantem, případně jiným odborníkem v oboru, existuje jednoduchý přibližný výpočet: kubaturu natápěného objektu vynásobte koeficientem 40 – 50 a dostanete přibližně potřebný výkon plynového kotle. Čím je stavba hůře zateplená, tím je koeficient vyšší.

Nicméně určitě se spíš vyplatí vsadit na tepelné čerpadlo, už jenom proto, že velcí výrobci rychle od plynových kotlů ustupují.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.