2) Jak efektivně nahradit starý kotel na tuhá paliva tepelným čerpadlem

kotel na tuhá paliva
FOTO: archiv

Jak jsme již informovali, od září tohoto roku už nebude možné provozovat staré kotle na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Vzhledem k blížícímu se termínu odborníci očekávají velkou vytíženost instalačních firem, jelikož výměna kotle za nový zdroj tepla se týká velkého množství domácností. Čím ale kotel nahradit? Nejlepší možností je buď tepelným čerpadlem, anebo novým plynovým kotlem.

Vysoká účinnost a nulové lokální emise jsou typické právě pro tepelná čerpadla. Rozlišujeme (vzduch–vzduch, vzduch–voda, země–voda, voda–voda). Z jedné kilowatthodiny elektřiny vyrobí několik kilowatthodin tepla. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

„Ekonomickou návratnost investice do nového zdroje tepla dokáže výrazně zkrátit dotace,“ říká člen redakční rady Geotermie.cz Arsen Lazarevič, který však domácnostem doporučuje místo populárních čerpadel vzduch-vzduch zemní tepelná čerpadla.

kotel na tuhá paliva
Geotermální tepelné čerpadlo. | FOTO: archiv

Proč? Právě čerpadlo země–voda je provozně nejúspornější. Dosahuje se s ním až o 25 procent vyšší roční úspory. Další výhodou řešení země–voda je zcela stabilní zdroj tepla jak v případě plošného kolektoru v půdě, tak u varianty s vrtem do země. Teplota země se za celý rok víceméně nemění a v českých podmínkách zůstává okolo 4 stupňů Celsia. Kdežto teplota vzduchu je v topné sezóně velice různorodá: od mrazů -20 °C až po teploty nad +15 °C. V létě s ním navíc můžete chladit.

Geotermální systém země–voda funguje tak, že v zemním kolektoru či vrtu cirkuluje nemrznoucí směs, která se průchodem zemí „ohřívá“ o několik stupňů Celsia (v nezámrzné hloubce je stálá zmiňovaná teplota zhruba 4 °C). Poté putuje do výměníku tepelného čerpadla (výparníku), kde se ochladí, tedy odebere se onen tepelný přírůstek. A ochlazená směs zamíří zpět do vrtu či kolektoru k opětovnému zahřátí. Tento cyklus se neustále opakuje.

Varianta s vrtem má tu výhodu, že není potřeba téměř žádný pozemek, ale vrtné práce z něj činí nejnákladnější variantu tepelného čerpadla. Jde o zemní tepelný výměník ve tvaru dvojitého U, který je umístěn v zemním vrtu. Pokud je třeba pro tepelné čerpadlo zajistit více energie, odnímá se teplo z více vrtů. Na 1 kW výkonu tepelného čerpadla je zapotřebí přibližně dvanáctimetrový vrt.

V posledních letech se bohužel mezi lidmi začíná říkat, že tepelná čerpadla nefungují a samotná technologie je podvod. Přitom dříve je lidé vnímali velmi pozitivně. Jak to? Zemních tepelných čerpadel se to naštěstí netýká – to, že se je snaží zneužít prodejci levných tepelných čerpadel na jiném principu (např. vzduch-vzduch), která sice mají nízkou pořizovací cenu, ale za rok protopí na elektřině klidně 100 000 Kč i více, což je právě důvod špatné pověsti. Více v článku Jak efektivně nahradit starý kotel na tuhá paliva a nenaletět.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.