V Litoměřicích začal projekt zaměřený na využití geotermie v domácnostech

Vrtná souprava se zakousla do země v Jiříkových kasárnách. | FOTO: Litoměřice.cz

V Litoměřicích začala specializovaná firma hloubit průzkumné vrty. Jde o přípravné geotermální vrty hluboké 200 až 550 metrů. Data pak vědcům poslouží ve větším projektu SYNERGYS. Celkem vznikne soustava 50 mělkých a dva hlubinné vrty. Ty pak mají energií ze Země vytápět litoměřické domácnosti.

Speciální souprava je během 24 hodin schopná zakousnout se až 60 metrů hluboko. „Počítáme s tím, že zhruba za měsíc bychom mohli být ve finální hloubce 550 metrů. Po cestě se samozřejmě může vyskytnout ledacos, zejména přítok vody, který budeme muset řešit zapažením, takže může dojít k určité prodlevě,“ doplňuje manažer geotermálního projektu Antonín Tym.

Vrtná souprava se zakousla do země v Jiříkových kasárnách. | FOTO: Litoměřice.cz

Vědci pak budou z odebraných vzorků zjišťovat například složení nebo tepelnou vodivost hornin v podzemí. Druhý, 200 metrů hluboký průzkumný vrt, se zase zaměří na vydatnost nebo proudění podzemních vod.

Podle dat z pilotních vrtů pak vědci spolu s vrtaři začnou hloubit soustavu dalších zhruba 50 mělkých přesnějších vrtů.

Část z nich bude sloužit jako zásobník tepla.„To horninové prostředí se vlastně nahřeje v takovém řekněme tvaru válce. To se bude dělat přes léto. V zimě se to pak otočí a přes ty samé vrty budeme to teplo jímat zpět a přes tepelné čerpadlo ho využívat pro vytápění,“ vysvětluje Antonín Tym.

Náklady na geotermální projekt jsou vyčíslené na více než miliardu korun.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.