Nová energetická koncepce ČR zapomněla na geotermii. U sousedů je prioritou

V dubnu by již finální návrh SEK mohla schválit vláda.

FOTO: archiv

Moderní energetika založená na jaderných, solárních a větrných elektrárnách. Ministerstvo průmyslu a obchodu dokončilo a poslalo do meziresortního připomínkového řízení dlouho očekávaný návrh nové státní energetické koncepce (SEK).

Připomínkové řízení by mělo skončit ke konci února, během března počítá ministerstvo průmyslu s vypořádáním připomínek. V dubnu by již finální návrh SEK, která má nahradit předešlý dokument z roku 2015, mohla schválit vláda. Dalším krokem bude veřejné posouzení návrhu v řízení SEA, které může zabrat odhadem devět měsíců.

FOTO: archiv

Dokument o délce 101 stran je ale překvapivě obecný a nekonkrétní. Například nové bloky jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně jsou konkrétně zmíněny jen v tabulce s možnými scénáři.

Ministerstvo v návrhu SEK počítá s koncem uhelné energetiky do roku 2033. Dočasně vzroste podíl zemního plynu, ale i ten bude mít v roce 2040 už jen skromný podíl na výrobě elektřiny a do roku 2050 bude zcela vyřazen ze hry. Nahradit jej aspoň zčásti mohou jiná plynná paliva – biometan, vodík či syntetický metan.

O geotermální energii dokument nehovoří.

Očekávaný podíl zdrojů na výrobě elektřiny v ČR

Zdroj: MPO – návrh SEK z února 2024

Zatímco dnes je Česká republika vývozcem elektrické energie, v příštích desetiletích se nejspíš posune do pozice importéra. Z dovozu by mohlo pocházet 10 až 20 procent elektřiny (hlavně půjde o přebytky zelené elektřiny ze severní a západní Evropy, kde je naopak geotermie prioritou, viz poslední články na našem webu, například Polská energetika si vytyčila jasný cíl – geotermální energii). Spotřeba elektrické energie s ohledem na elektrifikaci vytápění a dopravy vzroste až o dvě třetiny oproti současnému stavu.

Očekávaný podíl zdrojů na celkové spotřebě energie v ČR

Zdroj: MPO – návrh SEK z února 2024

Jen o pár hodin dříve zveřejnilo ministerstvo životního prostředí návrh aktualizované Politiky ochrany klimatu (POK), který vznikal souběžně a koordinovaně s koncepcí energetiky. Mnohá čísla jsou shodná, třeba očekávaný rozvoj zelené energetiky. Do roku 2030 by mělo v Česku přibýt nejméně 8000 MW instalovaného výkonu solárních a 1200 MW instalovaného výkonu větrných elektráren. Do roku 2050 by se oproti současnosti měl zvýšit instalovaný výkon solárních zdrojů o 26 000 MW a větrných zdrojů o 5500 MW.

Návrh POK je překvapivě v mnoha ohledech konkrétnější, jeho autoři kupříkladu vyčíslili náklady na dekarbonizaci do roku 2030. Výše potřebných investic dosahuje až 3,5 bilionu korun, z toho 1,6 bilionu korun by mohly pokrýt dotace z národních a evropských peněz. Největší nákladové položky se přitom netýkají přímo elektroenergetiky, ale renovace budov, změny způsobu jejich vytápění, dekarbonizace průmyslu a přechodu k nízkoemisní dopravě.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.