Topně chladící stropy: Nejúčinnější a vysoce úsporné řešení pro vaši domácnost, náklady sníží až o 50 %

Topně chladící stropy získávají na popularitě jako výkonné řešení pro vytápění a chlazení budov. Díky své vysoké efektivitě, nízkým provozním nákladům a přínosu pro vnitřní klima jsou ideální volbou pro moderní stavby.

Stropní vytápění a chlazení přináší řadu výhod v porovnání s tradičními systémy. Představuje nejen úsporné, ale i zdravotně bezpečnější řešení pro moderní budovy. S rostoucím důrazem nejenom na zmíněné úspory energie, ale i ekologičnost je tato technologie stále relevantnější volbou pro budoucnost.

Princip fungování

Topně chladící stropy fungují na principu záření tepla nebo chladu prostřednictvím trubek umístěných ve stropě, napojených na geotermální tepelné čerpadlo. Tento systém využívá stabilní teploty podzemí k efektivnímu vytápění a chlazení bez nutnosti použití tradičních radiátorů nebo klimatizací.

Výhody oproti klimatizacím

Topně chladící stropní řešení poskytuje rovnoměrné rozložení tepla či chladu. Tím se minimalizuje tvorba průvanu a snižuje se víření prachu na rozdíl od klimatizací, jejichž užívání často vede k náhlým změnám teploty a cirkulaci vzduchu znečištěného alergeny. Současně je stropní vytápění a chlazení spolehlivou ochranou proti kondenzaci vody a plísním.

Topně chladící stropy
Topně chladicí řešení Wood. Systém Wood vás zaujme svým speciálním designem – jedná se o přírodní sádrovláknitý panel s povrchem dřevěné dýhy, který v pravidelném rastru tvoří celoplošné stropní podhledy. Wood je perličkou hlavně co se týče výběru dřevěných dýh. Zákazníci si mohou zvolit až z 50 různých evropských i mimoevropských dýh, kterými se dá systém polepit. Stejně jako u jiných systémů lze do podhledu bez problému zakomponovat další vestavné komponenty. Kromě výjimečného vzhledu také disponuje skvělými akustickými vlastnostmi, což patří mezi jeho další přidané hodnoty. | FOTO: Geocore.cz

„Stropní a stěnové vytápění nebo chlazení je efektivní. Nachlazení může vzniknout velkými rozdíly teplot, správně by rozdíl oproti venkovní teplotě měl být 5 až 6°C,“ vysvětluje v diskuzi pod články našeho serveru Zdeněk Švehla. Další uživatel připomíná, že stropní chlazení se nemusí užívat nepřetržitě 24 hodin denně.

„To může, ale nemusí. Pokud byste měli zemní čerpadlo, které chladí pasivně, tak si umím představit chlazení nepřetržité. Pokud je dům exteriérově zastíněný (podmínka), tak chlazení jede v průměru 3 až 4 hodiny denně při těch nejvyšších vedrech. Samozřejmě to je závislé na použitých stavebních materiálech a energetické náročnosti.“

Energetické úspory

Geotermální čerpadla spolu se stropním systémem mohou snížit náklady na vytápění a chlazení až o 50 %. Příkladem může být klasický rodinný dům 4 + 1 pro jednu rodinu, zde instalace tohoto systému vede k roční úspoře 35 000 Kč oproti tradičnímu vytápění.

stropní vytápění a chlazení
Systémy Spectra a Carbon A se skládají z železných nebo hliníkových kazet, které mohou vytvořit celoplošné stropní podhledy. Nejvíce se využívají do komerčních prostorů, nicméně někteří architekti ho využívají i pro obytné domy. Nezáleží na tom, jestli se jedná o nový projekt nebo rekonstrukci – v případě, že budova už má kazetový systém, dá se jenom doplnit o vybrané registry, aby se do objektu nemuselo stavebně zasahovat. Výhodou je, že se touto kombinací dá snížit náklady na vytápění či chlazení až o 45 %. | FOTO: Geocore.cz

Náklady a instalace

Topně chladící stropy jsou nejvhodnější pro novostavby a rekonstrukce, kde je možné stropy přizpůsobit instalaci trubek. Jsou ideální pro obytné domy, kanceláře, školy nebo zdravotnická zařízení, kde je potřeba tichého a čistého prostředí.

Instalace topně chladicích stropů se pohybuje od 1 800 do 3 500 Kč za metr čtvereční včetně materiálu a práce. Návratnost investice je typicky 5-7 let, závisí na specifikách budovy a lokality.

Konkrétní příklady uvádí člen redakční rady geotermie.cz Ondřej Horák, VŠ učitel, jenž působí i ve společnosti Geocore, která se instalacemi zabývá:

Příklad: Rodinný dům, zastavěná plocha 70 m2, dvě patra 

  • Tepelné čerpadlo včetně vrtu, připojení a regulace – 500 000 Kč (z toho vrt je 200 000 Kč)
  • Stropy pak vyjdou na 350 000 Kč

„Vrty mají životnost 50 let, což odpovídá životnosti celého domu. Tím, že naše řešení topně chladících stropů je z hliníku a mědi, tedy z trvanlivých materiálů, tak i zde je životnost 50 let,“ vysvětluje Ondřej Horák.

Příklad 2: zateplený bytový dům – celkem 6 bytů ve 3 patrech

  • Tepelné čerpadlo včetně vrtů – 950 000 Kč
  • Stropy – 1 300 000 Kč
  • Regulace a centrální rozvody – 300 000 Kč

„V zemní smyčce není chladivo, jak by se mohl leckdo domnívat, ale voda s nemrznoucí kapalinou. Ta předává nebo odebírá teplo ze země podle režimu, ve kterém systém pracuje (vytápění, nebo chlazení, pozn. red.). Chladiva je pak jen malé množství přímo v jednotce tepelného čerpadla,“ doplňuje Ondřej Horák ze společnosti Geocore

Výběr dodavatele a spolehlivé firmy

Při výběru firmy je klíčové zvážit její zkušenosti, reference a poskytovanou záruku. Je důležité vybírat firmy, které nabízí kompletní servis od návrhu po instalaci a následný servis.

Topně chladící stropy. | FOTO: Geocore.cz

Stropní vytápění a chlazení: Často kladené otázky (FAQ)

Jak dlouho trvá instalace?

Instalace obvykle trvá 1 až 3 týdny v závislosti na velikosti a složitosti projektu.

Je možné systém instalovat do starší budovy?

Ano, avšak může vyvstat potřeba dodatečné přípravy a úpravy stropů a může jít tedy o finančně náročnější realizaci.

Jaké jsou roční náklady na údržbu?

Při chlazení stropem je roční údržba relativně nízká, často pod 2 000 Kč, zahrnuje kontrolu a čištění systému.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.