Dekarbonizace evropské energetiky nabrala rekordní tempo

ILUSTRACE: archiv

Dekarbonizace evropské energetiky nabrala loni rekordní tempo. Jak ve své zprávě uvádí analytická skupina Ember, země EU loni při výrobě elektřiny vypustily do ovzduší 653 milionů tun oxidu uhličitého. Oproti 811 milionům tun roce 2022 to bylo o 19 procent méně. Skoro 60 procent emisí přitom pochází z elektráren ve třech zemích – v Německu, Polsku a Itálii.

Zajímavostí může být, že Francie díky energetice založené na jaderné a vodní energii loni vypustila do ovzduší „jen“ 28,8 milionu tun CO2. Tedy méně než Česká republika, kde objem emisí z výroby elektřiny dosáhl 34,2 milionu tun. Co se týká emisní náročnosti výroby elektřiny, Česko je s 450 gramy CO2 na kilowatthodinu elektřiny sice za Polskem (662 gramů CO2/kWh), ale před Německem (371 gramů CO2/kWh) a většinou dalších zemí EU.

Co se týká výroby elektřiny, odklon od fosilních paliv v EU probíhá s úctyhodnou rychlostí. Oproti rekordnímu roku 2007, kdy emise dosáhly výše 1218 milionů tun CO2, nastal pokles o 46 procent. Ukazuje se, že růst výroby elektřiny z uhlí v letech 2021 a 2022 byl pouze dočasným jevem, který souvisel se skokovým růstem cen dováženého zemního plynu a se špatnými podmínkami pro provoz větrných a vodních elektráren.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.