Geotermální projekt v Košicích získal finanční podporu ve výši 56,2 milionu eur

Prezentace společnosti | ZDROJ: archiv

Košice jsou opět blíž využití geotermální energie, především k vytápění. Marcel Vrátný, ředitel společnosti MH Teplarenský holding, vyjádřil nyní velkou radost. 7. února 2024 obdrželi rozhodnutí o schválení žádosti o poskytnutí nenávratného finančního příspěvku ve výši 56,2 milionu eur od Ministerstva investicí, regionálního rozvoje a informatizace Slovenské republiky.

Celkové oprávněné výdaje projektu byly schváleny ve výši 95,7 milionu eur, přičemž společnost MH Teplarenský holding je jediným přijímatelem nenávratného finančního příspěvku, avšak část financí putuje na projekt společnosti Geoterm Košice, a.s., která má na starosti těžbu geotermální vody. Projekt nyní pokračuje s finální přípravou pro vyhlášení veřejné zakázky na jeho realizaci.

Koncem minulého století se nedaleko Košic realizovaly 3 průzkumné vrty. Před 10 lety byl i konkrétní záměr na využití geotermální energie v lokalitě Ďurkov, ale dosud se nic nerealizovalo. Vlastníkem vrtu je Geoterm Košice a.s.

Košice | FOTO: archiv

Parametry jsou více než slibné:

  • jde o jedno z nejvydatnějších a nejvýznamnějších geotermálních ložisek ve střední Evropě; 
  • teplota vody na hlavě vrtu dosahuje 130 °C;
  • vydatnost je 65 l/s;
  • úroveň mineralizace je 30 g/l;
  • využitelný energetický potenciál vrtu je cca 20 MWt, pričem celkový využitelný potenciál geotermu v Košické kotlině se odhaduje na 300 MWt;
  • voda by se dopravovala 16 km potrubím do Košic, kde by ji využila Teplárna Košice pro zásobování teplem;
  • předpoklady z minulosti hovořily o roční dodávce geotermálního tepla v objemu 2100 TJ, což je zhruba polovina celkové produkce tepla.

Společnost představuje projekt slovy: „Z hloubky přes tři kilometry vlastním tlakem vyvěrá silně mineralizovaná voda s teplotou více než 130 stupňů Celsia. Po mírné úpravě vstupuje do odovzdávací stanice, kde geotermální voda předává svou energii oběhujícímu médiu – upravené vodě. Upravená voda pak po téměř dvaceti kilometrech dopraví teplo do společnosti Teplárna Košice (TEKO), která disponuje primárním distribučním okruhem tepla ve městě.„“

Geotermální voda po ochlazení je vtlakovými vrty vpuštěna zpět do podzemí, kde je znovu ohřívána.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.