Trhlina | ZDROJ: islandský vládní úřad

Vše, co jste chtěli vědět o aktuální erupci islandské sopky

Na islandském poloostrově Reykjanes v noci na úterý začala mohutná puklinová erupce. Severovýchodně od městečka Grindavík se objevily vysoké lávové fontány. Erupce začala v noci po 23. hodině českého času a byla viditelná i ze 40 kilometrů vzdáleného Reykjavíku. Zhruba o hodinu dříve erupci předcházela série zemětřesení.

„Ve 23.17 našeho času se otevřela trhlina, ze které začala v podobě lávových fontán stříkat láva. Trhlina postupně rostla, stejně jako délka lávových proudů, které magma živilo,“ vysvětluje český vědec Petr Brož.

Podle islandských úřadů se odhaduje délka trhliny, ze které se vylévá magma, už na čtyři kilometry. Islandský vulkanolog Thorvaldur Thórðarson uvedl, že lávové fontány dosáhly výšky až 150 metrů.

Z Čechů se událostí nejaktivněji zabývá zmíněný Petr Brož, jenž se věnuje výzkumu sopečné činnosti napříč sluneční soustavou, specializuje se na projevy sopečné činnosti na povrchu Marsu, převážně na malá sopečná tělesa vznikající při krátkodobé sopečné aktivitě vlivem odplyňování magmatu.

„Naštěstí to prozatím vypadá, že láva teče převážně na sever, nikoliv na jih. Přibližně čtyřtisícové město Grindavík tak není v bezprostředním ohrožení i přesto, že má za humny sopky. Může se to samozřejmě v průběhu erupce změnit,“ dodává Petr Brož. Islandské úřady už před pár týdny nařídily kompletní evakuaci města.

„Proud lávy má zřejmě objem sto kubických metrů za sekundu, možná více. Takže to bude bráno jako velká erupce, alespoň v této oblasti,“ řekl šéf islandské civilní ochrany Vidir Reynisson. Server BBC připojil, že proud lávy může být za vteřinu až dvě stě kubických metrů.

Žhavé magma se může podle odborníků dostávat na povrch týdny i měsíce. Přesně odhadnout další chování sopky je přitom téměř nemožné. „Nejdelší aktivita v posledních letech trvala asi půl roku,“ uvedl seismolog a ředitel Geofyzikálního ústavu Akademie věd Aleš Špičák. Podle něj však seismická aktivita byla v listopadu obrovská v porovnání s děním před třemi lety.

Pokud se podíváte na Brožovo video (odkaz ve fotografii tohoto příspěvku), dozvíte se o všem, co jsme možná doposud o aktuální erupci islandské sopky nevěděli.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.