Delftský geotermální projekt bude vytápět univerzitu a 10 000 domů. Vrtat bude česká souprava

Vrtná soustava vyrobená v ČR. | FOTO: archiv

Práce českých techniků a konstruktérů, nová vrtná souprava, nese ovoce v nizozemském Delftu. Tamější geotermální projekt bude vytápět budovy místní univerzity a tisíce domácností ve městě.

Vrtná souprava byla kompletně navržena a vyrobena v České republice. „Díky malému půdorysu, kontejnerovému designu a vynikající mobilitě je ideálním zařízením pro vrtání v hustě zalidněných městských oblastech,“ uvedl jeden z konstruktérů – Karel Pavlíček.

Geotermální projekt v Delftu patří k největším mezinárodním výzkumným zařízením na geotermální energii v městském prostředí. Jádrem projektu je přírodní rezervoár v hloubce přibližně 2 500 metrů. Do zdroje teplé vody se hloubí dva vrty – výrobní a injekční. Vrtání je současnou fází projektu, první „horká“ voda se očekává v polovině roku 2024.

Delftský městský projekt bude vytápět budovy v kampusu místní Technické univerzity a později také okolní čtvrti a studentské byty. Celkem může být spolehlivým a dostupným zdrojem energie až pro 10 000 domů ve městě. Dokončený geotermální systém může generovat teplo po dobu nejméně 30 let.

Velkou výhodou českého zařízení je snadná manipulace a přeprava. Vrtná souprava se rozloží na 22 jednotek odpovídajícím standardním kontejnerům, převeze se na místo vrtání a do 48 hodin může být zase uvedena do provozu. Tento modulární design je vhodný na použití na pevnině, ale i na plošinách umístěných v moři a v ekologický senzitivních oblastech. Dokáže vrtat až do hloubky 6 000 metrů, váží přibližně 600 tun a věž je vysoká 38 metrů.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.