Geotermální elektrárna v Ľuboticích má pokrýt spotřebu 20 tisíc domácností

Projekt geotermální elektrárny v Ľuboticích | ILUSTRACE: archiv

Slovensko významně pokročilo v realizaci své první geotermální elektrárny. Po téměř dvou letech společnost, která ji má realizovat, úspěšně prošla procesem posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Firma tak získala povolení k průzkumnému vrtu. Pilotní projekt geotermální elektrárny bude realizován v okrese Prešov, konkrétně v katastru obce Ľubotice.

Geotermální elektrárna v Ľuboticích má vyrábět zelenou elektřinu, která pokryje „roční spotřebu asi 20 tisíc domácností s možností zásobovat teplem dalších více než 6 tisíc domácností“, jak uvedl projektový manažer Michal Mašek.

Instalovaný výkon elektrárny je v první fázi projektu plánován na 6,3 až 6,5 MWe, potenciální výkon lokality se však odhaduje až na trojnásobek. Dokončení výstavby a uvedení elektrárny do provozu je plánováno na rok 2028.

Pokud se přítok geotermální vody v místě zkušebního vrtu potvrdí, bude tato voda využívána k ohřevu takzvané pracovní látky s nižším bodem varu a vzniklé páry budou následně roztáčet turbíny. Po předání tepla bude geotermální voda opětovně vtlačena do původního ložiska.

Elektřina vyráběná z geotermální energie má i přes vysoké počáteční náklady oproti jiným ekologickým zdrojům výhodu stálého napětí a konstantní dostupnosti po celý rok. Po zahájení výroby nabízejí geotermální elektrárny levný a lokální zdroj energie, který nenarušuje stabilitu přenosové soustavy.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.