Staré uhelné doly mohou sloužit jako zdroj čisté energie

V Novém Skotsku jde o zavedenou praxi.

FOTO: archiv

Na východním pobřeží Kanady leží stovky opuštěných podzemních uhelných dolů, připomínají bludiště. Tyto doly by mohly být znovu oživeny, tentokrát k poskytování obnovitelné energie těm samým městům, která na nich kdysi závisela v souvislosti s těžbou fosilních paliv.

Potenciál spočívá v geotermální energii: teple generovaném Zemí, které lze využít různými způsoby.

Je to prosté: během provozu jsou podzemní uhelné doly odvodňovány, aby horníci mohli těžit uhlí. Když důl není udržován, přirozeně se zaplaví povrchovou a podzemní vodou. Jelikož mohou uhelné doly sahat stovky, někdy i tisíce metrů a stop pod zem, je voda, která je přirozeně zaplavuje, dostatečně teplá pro použití v geotermálních systémech.

V Novém Skotsku jde o zavedenou praxi: Springhill, dříve nazývaný Springhill Mines, využívá geotermální teplo z nefunkčního uhelného dolu k vytápění a chlazení průmyslových budov prostřednictvím zemních tepelných čerpadel už od 80. let minulého století.

Existuje „obrovský potenciál“ pro využití uhelných dolů jako zdroje geotermální energie, vysvětluje Grant Wach, profesor na Dalhousie University a ředitel atlantické pobočky organizace Geothermal Canada.

Zatímco Wach říká, že Kanada by měla rozšířit geotermální energii, současně dodává, že vrty jsou nákladné. „Podzemní uhelné doly v Novém Skotsku již byly vybudovány, což odstraňuje mnoho práce, která je typicky spojena s rozvojem geotermální energie,“ vysvětluje Wach.

Starý uhelný důl. FOTO: archiv

Potenciál geotermální energie z uhelných dolů je obzvláště zajímavý s ohledem na současný energetický mix provincie: 37 procent energie vyrobené v Novém Skotsku pochází z uhlí a v provincii nyní funguje osm uhelných elektráren.

Olej, další fosilní palivo, tvoří 32 procent vytápění rezidenčních domů. Studie z roku 2004 o využití geotermální energie ve Springhillu poznamenává, že ačkoli instalace tepelných čerpadel je dražší, „provozní náklady geotermálního vytápění jsou podstatně nižší než vytápění palivovým olejem.“

Mezitím i Spojené království začíná následovat kroky Nového Skotska. Odhaduje se, že 25 procent domovů v Británii leží nad uhelnými poli a že voda z dolů protékající kdysi využívanými tunely by mohla být významně nedoceněným zdrojem čisté energie.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.