Stabilní obnovitelný zdroj? Geotermální energie je na tom nejlépe. Vítáme vás na novém webu geotermie.cz!

Půda, po které dennodenně chodíme, skýtá neuvěřitelné bohatství.

Modrá laguna, Island. | FOTO: archiv

Vítáme vás na zbrusu novém webu geotermie.cz, který se věnuje geotermální energii. 

Proč jsme tady? Aby nás bylo slyšet.

Jak všichni jistě vidíme, téma energetiky je v posledních letech velmi medializované. Píše a mluví se o energetické krizi a energetické chudobě, Green Dealu neboli Zelené dohodě pro Evropu, uhlíkové neutralitě, dekarbonizaci a tak dále. Mnohdy však silná slova a palcové titulky přehluší reálný obsah. Množství lidí pak jen povrchně tuší, že se v energetice „něco děje“, vnímají zdražování na fakturách, ale už nedokážou vnímat detaily a souvislosti. 

V reakci na krizi a zmatek se zrodil a objevil nespočet nových propagátorů alternativních energetických zdrojů. Prezentují nová řešení, která lidem pomohou snížit emise, a slibují, že je osvobodí od drahých dodavatelů. Že se stanou nezávislými de facto i na státu.

Nejčastěji jsou takto „oslavována“ tepelná čerpadla typu vzduch-vzduch anebo fotovoltaika. Zastánci těchto technologií jsou zváni do médií, jejich lobby má silný hlas u politiků a skrze reklamu se dostávají do povědomí milionů domácností.

Na rozdíl od okolních zemí, kde se o ní hovoří čím dál častěji, například Německa, sousedního Slovenska, ale i Polska, stojí v Česku ve stínu této masivní propagace ještě další zdroj – geotermální energie. Energie z jádra země. Silná a všudypřítomná. Půda, po které dennodenně chodíme, skýtá neuvěřitelné bohatství. Můžeme z něho čerpat všichni. Ale mnoho lidí o tom stále neví anebo si jen mlhavě uvědomuje, co vlastně geotermie znamená.

Geotermální elektrárna, Island. | FOTO: archiv

Geotermální energie je přitom na tom, co se týče stability, ze všech druhů obnovitelných zdrojů nejlépe, protože není závislá na změnách počasí a klimatu. Zatímco fotovoltaika je závislá na slunečním svitu, geotermální energie je dostupná 24 hodin, 365 dní v roce. Je to stabilní lokální zdroj energie. Využívá se ve formě tepelné energie (pro vytápění nebo i chlazení) či pro výrobu elektrické energie v geotermálních elektrárnách.

Co je tedy naším cílem? Chceme vnést do veřejného prostoru debatu o geotermii. Porovnat ji s jinými zdroji, ukázat její výhody a potenciál, který v České republice rozhodně není zanedbatelný. Záleží nám na tom, aby se společnost v oblasti energetiky vzdělávala, neboť na tomto poli vidíme stále určité nedostatky.

A jak toho chceme dosáhnout? Máme kvalitní tým odborníků. Naše redakční rada se opírá o silné osobnosti, které pocházejí z různých oborů a dívají se proto na geotermii z různých úhlů pohledu – někdo čistě vědecky, další byznysově, jiný společensky. 

Naše práce má mezinárodní přesah, spolupracujeme s odborníky ze všech částí světa, například z Islandu, který proslavily mimo jiné geotermální lázně. I díky tomu udržujeme vysokou laťku a máme vždy aktuální informace. 

O toto vše bychom se rádi podělili s vámi prostřednictvím článků, podcastů, videí, diskusí, tedy prostřednictvím všeho, co moderní on-line magazín, který pro vás budeme dennodenně zdokonalovat, nabízí!

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.