Video: Ohnivé divadlo u Grindavíku, kde láva požírá domy

FOTO: X

Ohnivé divadlo, které na Islandu připravila už druhá sopečná erupce během necelého měsíce, pokračuje. Láva, jež proudí ze země na poloostrově Reykjanes na jihozápadě země, dospěla k evakuovaným domům rybářského města Grindavík a začala je pohlcovat.

Už několik hodin před zatím poslední erupcí zaznamenal islandský meteorologický ústav Vedurstofa novou intenzivní sérii více než 200 zemských otřesů. Nejsilnější z nich o síle 3,5 stupně evidoval v neděli ráno. Ústav varoval, že magma pod zemským povrchem je v pohybu a že pravděpodobnost erupce je vysoká.

Na poloostrově Reykjanes jde o pátou erupci od roku 2021. Tentokrát však může mít pro Grindavík dalekosáhlé následky. Trhlina, která se otevřela v jeho bezprostřední blízkosti, totiž vypustila lávu přímo směrem na první domy. Záchranáři sice kolem vesnice připravili ochranný val, trhlina z nedělního odpoledne se však vytvořila až za ním.

FOTO: X

Islandští meteorologové během neděle vydali prohlášení, že nedělní vulkanická aktivita má velmi neočekávaný průběh. Islandský prezident Gudni Johannesson vyzval také Islanďany, aby „stáli při sobě a měli soucit s těmi, kteří nemohou být ve svých domovech“. Ve vyjádření citovaném agenturou AFP poznamenal, že doufal, že „stát se může cokoliv“.

V roce 2010 výbuch islandské sopky Eyjafjallajökull na týden paralyzoval leteckou dopravu nad polovinou evropského kontinentu, zrušeno bylo přes 100 000 letů.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.