Tepelná čerpadla začínají hrát klíčovou roli v dekarbonizaci teplárenství. Počítá se i s využitím odpadního tepla

Potenciál rozvoje tepelných čerpadel je obrovský – určitě větší, než se ještě nedávno zdálo.

Průmyslové tepelné čerpadlo | FOTO: archiv

Že zájem o tepelná čerpadla roste raketovým tempem, potvrdila mezinárodní konference Průmyslová tepelná čerpadla, která se uskutečnila na konci listopadu v pražské Libni.

Nejde jenom o vytápění a chlazení rodinných domů, ale zejména o tepelná čerpadla pro průmyslové areály, nákupní centra, aquaparky, čtvrti anebo celá města či obce, napojené na systém dálkového vytápění, ideálně v součinnosti s geotermií.

Tomáš Caha, jednatel konzultační a poradenské společnosti Exergie Česká republika, která konferenci organizovala, a současně člen redakční rady webu Geotermie.cz, sdělil: „Dnešní energetika se vyvíjí rapidním tempem. Jedna z klíčových technologií pro dekarbonizaci budoucího teplárenství a průmyslu jsou právě velká tepelná čerpadla.“

Ebbe Nørgaard | FOTO: archiv

Obdobný názor zazněl i od řady zahraniční hostů. „Zájem o technologie průmyslových tepelných čerpadel je až několikanásobný oproti předešlým letům,“ dodal pro server Geotermie.cz Ebbe Nørgaard, obchodní ředitel jedné s dánských společností. Největší počet výrobců průmyslových čerpadel se nyní nachází v Německu a ve Skandinávii. Nørgaard též upozornil, že je čerpadly využívajícími mořskou vodu vytápěné dánské město Esbjerg.

To, že tepelná čerpadla mají ohromný potenciál, potvrdil i další účastník – Jochen Schäfer: „Bez dekarbonizace vytápění není možné splnit globální cíle snižování emisí oxidu uhličitého.“ Například v německém Mannheimu je na tamní dálkové vytápění napojeno na 3,5 tisíce domácností. Technologie s kapacitou 20 MW ušetří za rok 10 tisíc tun oxidu uhličitého. V Berlíně je to dalších 6,5 tisíce tun tohoto skleníkového plynu.

Místo konání konference. | FOTO: archiv

Konference pokryla široké spektrum témat týkající se soustav zásobování teplem, průmyslových aplikací do 200°C, ale i propojení sektorů elektro-energetiky a teplárenství či akumulace. Součástí byla i komentovaná prohlídka instalace tepelného čerpadla v Národním divadle využívající jako zdroj tepla Vltavu.

Vedle plejády významných hostů se konference zúčastnil i Jan Rosenow, jenž byl jmenován jako jeden z 25 top světových influencerů v oblasti energetiky. Pravidelně poskytuje rozhovory a názory významným médiím jako například New York Times, Forbes či BBC. Pracuje jako ředitel a hlavní manažer pro Evropské projekty v rámci projektu RAP (Regulatory Assistance Project, pozn. red.).

Rovněž zaznělo, že také Česko se bez většího zapojení velkých tepelných čerpadel do budoucna neobejde. Podle Tomáše Cahy mají tepelná čerpadla potenciál pro dekarbonizaci výroby tepla v odhadované výši 5 až 10 GW. „Takže je nelze v tomto kontextu přehlížet,“ sdělil Caha.

Česká republika je sice se zaváděním velkých tepelných čerpadel na začátku, ale už zde vznikají první významné projekty. Mezi nejvíce ambiciózní patří Ústřední čistírna odpadních vod na Císařském ostrově v Praze, kde magistrát plánuje postavit soustavu tepelných čerpadel o výkonu až 180 MW pro pokrytí spotřeby přilehlých i vzdálených městských čtvrtí na levém břehu řeky. Anebo projekt sportovní haly v Dolních Břežanech. 

Současné nelze přehlížet využití odpadního tepla. Například zbytkového tepla z výroby elektřiny pro výtop skleníků. Ale nejde jen o odpadní teplo z výroby elektřiny. Další z mnoha možností, jak využít zdroje energie nacházející se pod povrchem terénu, je využití tepelné energie odpadních vod v kanalizačním potrubí. Odpadní vody disponují totiž tepelným potenciálem a speciální systémy (například PKS Thermpipe) jsou logickým a ekonomickým řešením. Teplo je současně získáváno i z půdy, která kanalizační potrubí v zemi obklopuje. Efektivitu systému ovlivňuje umístění kanalizace, teplota odpadních vod a podíl solárně vyzařující energie.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.