Berlín chce čerpat městské teplo z podzemí, chystá zkušební vrty. Poskytuje tím návod pro česká města

Výslednou studii si můžete v překladu prohlédnout níže.

FOTO: Geothermie Neubrandenburg GmbH

Okolní země si na rozdíl od Česka již plně uvědomují význam a potenciál geotermie nejen pro výrobu elektrické energie, ale předně pro vytápění. Skvělý návod, jak docílit v době energetické krize dostatečného množství městského tepla přímo z podzemí, poskytuje aktuálně Berlín. Ostatní metropole včetně Prahy, ale i dalších tuzemských měst by se mohly inspirovat.

„Berlín mám v úmyslu prosazovat využití středně hluboké geotermální energie za účelem zásobování městským teplem,“ vysvětlují autoři studie, kteří zmapovali geotermální potenciál hlavního německého města, kde žije přibližně 3,76 milionu obyvatel.

Berlín na základě studie vytipoval tři lokality, kde se uskuteční zkušební vrty pro geotermální energii. Berlínská senátorka pro životní prostředí a ochranu klimatu Manja Schreinerová sdělila, že se „jedná o čtvrť Schumacher, dále pak o teplárnu Neukölln a areál Buch (lokalita v berlínské čtvrti Pankow, pozn. red.)“.

Berlín | FOTO: Pixabay

Podle Schreinerové bylo technicky a geologicky prozkoumáno celkem třináct potenciálních lokalit. Jak dále oznámila, v blízké budoucnosti bude geotermální potenciál města prozkoumán také v dalších devíti lokalitách.

Geologickou charakteristiku a modelování, jakož i energetické a technické hodnocení zmíněných 13 kandidátských lokalit, měla na starosti společnost Geothermie Neubrandenburg GmbH. Výslednou studii si můžete v překladu prohlédnout níže.

Poskytuje praktický návod i pro tuzemská města. V Čechách je již geotermálně vytápěna ZOO v Ústí nad Labem a místní plavecké bazény a polovina města Děčín. Další aktivity probíhají v Litoměřicích a v Liberci. Největší možnosti k hloubení vrtů máme v oblasti Českého středohoří, východních Čech, Pardubicka, v oblasti Beskyd a části jižní Moravy. Také na západě Čech v okolí Plzeňska. Nenajdeme tedy, až na malé výjimky v Krušných horách, v Česku místo, kde by pro geotermální energii nebyly podmínky. 

Studie v překladu

Studie – originál

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.