Američané plánují nejhlubší vrty na světě, aby uvolnili neomezené zdroje energie

Quaise, spadající pod Massachusettský technologický institut, hodlá být průkopníkem technologie s využitím elektronek známých jako gyrotrony.

Část vrtací soupravy. | ZDROJ: Quaise Energy

Geotermální startup Quaise Energy získal finanční prostředky ve výši 63 milionů dolarů na využití hlubinné podzemní energie Země. Společnost, která plánuje vrtat do země zatím nejhlouběji vůbec, shromažďuje prostředky na realizaci projektu od roku 2020.

Magazín Vice píše, že si Quaise Energy, startup, který si klade za cíl revoluci na trhu s geotermální energií, naposledy v únoru zajistil finanční částku ve výši 40 milionů dolarů. Cílem jeho superhlubokých děr je přístup k neomezenému množství obnovitelné energie z tepla uvnitř Země.

„Tato dotace nás přibližuje k poskytování čisté a obnovitelné základní energie,“ řekl Carlos Araque, generální ředitel a spoluzakladatel Quaise Energy. „Naše technologie nám umožňuje přístup k energii kdekoli na světě v mnohem větším množství než z větrných a solárních zdrojů, což umožní budoucím generacím prosperovat ve světě plném čisté energie.“

Geotermální energie má nízký profil ve srovnání s jinými obnovitelnými zdroji energie, jako jsou solární, větrná a vodní, Quaise ale věří, že je „jádrem energeticky nezávislého světa“. Tato forma energie patří mezi nejstarší zdroje energie využívané lidmi, ale představuje pouze asi 0,4 procenta čisté produkce energie ve Spojených státech, které jsou největším světovým producentem geotermální energie.

Současné geotermální elektrárny se obvykle staví v oblastech, kde se horké horniny nacházejí blízko zemského povrchu. Usnadňuje to využití přirozeného tepla naší planety a přeměnu na elektřinu poháněnou párou. Geotermální energie by ale mohla hrát mnohem větší roli při uspokojování světových energetických potřeb, pokud by rostliny měly přístup k horké hornině, která je globálně dostupná několik mil pod povrchem planety.

Quaise, spadající pod Massachusettský technologický institut, hodlá být průkopníkem této technologie s využitím elektronek známých jako gyrotrony, které vystřelují světelné paprsky o milimetrových vlnách, které jsou poháněné elektrony v silném magnetickém poli. Pomocí těchto zařízení se společnost plánuje dostat téměř dvakrát hlouběji než dosavadní nejhlubší díry, k nimž patří například ruský superhluboký vrt Kola nebo katarský ropný vrt Al Shaheen v hloubce asi 12 kilometrů.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.