Stovky traktorů ucpaly magistrálu, nejhorší doprava je u muzea, ministra zemědělci vybučeli

Ranní blokáda u muzea. | FOTO: Geotermie.cz

Protestující zemědělci a farmáři zastavili v pondělí ráno dopravu před ministerstvem zemědělství. Podle policistů do Prahy dorazilo zhruba 500 zemědělských vozidel, prostor před resortem je už zaplněný, další traktory musí měnit trasu. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) vyšel před ministerstvo udělat rozhovor. Protestující se k němu seběhli a začali bučet.

Do Prahy ráno dorazila farmářská technika na protest proti situaci ve svém oboru, mimo jiné Green Dealu. Plánují zůstat více dnů. Kolona se tvoří také na Rohanském nábřeží a ve Vinohradské ulici; magistrála je ucpaná. Pro dopravu po městě zůstává spolehlivé metro.

Traktory jely mimo dálnice, na které podle zákona nesmí tyto stroje vjet. Všechny nájezdy například na dálnici D4 z jižních Čech do Prahy hlídali policisté, jejich služební auta stála u nájezdů se zapnutými majáky už od půlnoci. „Čekáme, jestli někdo ze zemědělců poruší silniční zákon a vjede na dálnici, kde samozřejmě traktor nemá co dělat,“ popsal jeden z policistů.

Zemědělce do Prahy svolal předseda jejich odborů Aleš Dufek, pořádá protest společně s bývalým prezidentem Agrární komory ČR a šéfem podniku Rabbit Trhový Štěpánov Zdeňkem Jandejskem. Mezi krajskými koordinátory se objevuje mnoho lidí spojených s neparlamentní stranou PRO Jindřicha Rajchla. Protest má trvat dva dny.

„Současný stav v zemědělství je tristní,“ vysvětluje Jandejsek. Vzápětí dodává: „Teď už je to i v ostatních státech v Evropě; všichni se bouří, přestože mají podmínky k hospodaření výrazně lepší z hlediska státních podpor jednotlivých zemí. Přesto jsou venku tisíce traktorů.“

Ministra Výborného farmáři žádají v dopise podle exšéfa Agrární komory Jandejska o to, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu. Čeští zemědělci podle něj mají také nejnižší podpory z celé Unie a národní dotace se neustále snižují. Farmářům také škodí nárůst dovozu ze zahraničí.

„My jste takoví jako vždycky; čekáme, až jak to dopadne. Nyní už ale nešlo dál čekat, protože ten nesmysl – Green Deal (dohoda o přechodu Evropské unie k obnovitelným zdrojům energií, pozn. red.) vše ještě snižuje pro celou produkci. My jsme, co se týká soběstačnosti, někde kolem 50 procent, kvůli Green Dealu ale ti, co nám zbytek (potravinářských výrobků, pozn. red.) dovážejí ze západní Evropy, tak ti už je také nebudou mít; sníží na základě Green Dealu výrobu,“ podotýká pro web Geotermie.cz Jandejsek.

Ma jeho hlavu nešetřil kritikou europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Bývalý prezident Agrární komory Jandejsek je podle Vondry proruský kolaborant, který dělá špinavou práci pro Andreje Babiše (ANO). „Zdeněk Jandejsek je známá firma – agrobaron a figura Andreje Babiše, která pro něj dělá špinavou práci,“ řekl přesně.

Od protestů se distancovaly velké oborové organizace jako Agrární komora, Zemědělský svaz a Asociace soukromého zemědělství.

Jandejskův koncern složený z 16 dalších firem patří mezi největší zemědělce, a tedy i největší příjemce dotací, podle poslední výroční zprávy jeho agrokoncern čerpal dotace v celkové hodnotě 2 266 114 387 Kč. Samotný šéf společnosti Rabbit se však na dané téma vyjádřil v tom smyslu, že bez této podpory nelze v současné době podnikat.

Pokud vláda od Green Dealu neodstoupí, budou následovat podle Jandejska větší nepokoje, jaké byly například v Německu či ve Francii, dodal. V pondělí večer se podle Dufka rozhodne o tom, v jaké podobě budou protesty pokračovat.

„Pokud pošlou do Bruselu, že od Green Dealu Česká republika odstupuje nebo že ho chce v jiné podobě, která je rozumná, tak my vládě necháme prostor, aby mohla pracovat na dalších věcech. Pokud to nebude fungovat, tak budeme pokračovat. Na Malostranském náměstí můžeme být čtyři dny. To je pondělí, úterý, středa, čtvrtek, ale třeba tam budeme jenom dva dny, já nevím, záleží jak se k tomu vláda a ministerstvo zemědělství postaví, to je rozhodující,“ uzavírá Jandejsek.

Naopak snížení byrokracie, zastropování dotací nebo zachování současné podoby takzvané redistributivní platby patří k deseti návrhům, které Asociace soukromého zemědělství (ASZ) předložila premiéru Petru Fialovi (ODS) a ministru zemědělství Výbornému. Předseda asociace Jaroslav Šebek se proti dnešnímu protestu vymezil. „My si myslíme, že jsou to aktivity, které mají za cíl rozkolísat zavedené demokratické struktury v tomto státě,“ uvedl.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.