Salvador vytěžil pomocí geotermální energie ze sopky Tecapa neuvěřitelných 474 BTC

Geotermální energie
Sopka Tecapa s lagunou. | FOTO: archiv

Geotermální energie je nad zlato. Od roku 2021, kdy Salvador jako první země na světě přijal Bitcoin (BTC) jako zákonné platidlo, dosáhl významných úspěchů v těžbě této kryptoměny. Podle Národního úřadu pro Bitcoin vláda aktuálně drží přibližně 5 750 BTC. Jak uvedla agentura Reuters, Salvador vytěžil téměř 474 BTC právě pomocí geotermální energie, konkrétně ze sopky Tecapa.

Národní úřad pro Bitcoin je vládní subjekt, jehož cílem je řídit všechny projekty související s touto kryptoměnou. Oficiální údaje geotermální elektrárny poblíž sopky Tecapa zveřejněné v úterý uvádějí, že vládní podíly činí více než 354 milionů dolarů v běžných cenách.

Projekt Volcano Energy, který získal investice ve výši 1 miliardy dolarů, a to i od společnosti Tether, má za cíl využívat obnovitelné zdroje energie jako geotermální, solární a větrnou energii pro těžbu Bitcoinů. První fáze tohoto ambiciózního projektu zahrnuje výstavbu parku obnovitelné energie o výkonu 241 megawattů v oblasti Metapán, informoval Cointelegraph.

Těžba bitcoinů a dalších kryptoměn se provádí pomocí počítačů řešících složité matematické  operace, což vyžaduje velké množství elektrické energie. Kryptoměna je kontroverzní částečně proto, že její hodnota může výrazně kolísat – za poslední roky dramaticky rostla a klesala.

Geotermální energie využívá 20 sopek

Salvadorská vláda se snaží stát lídrem v oblasti udržitelné těžby Bitcoinů. Státní geotermální elektrárna věnuje na těžbu kryptoměn 1,5 megawattů (MW) z celkového výkonu 102 MW. Tento krok podtrhuje závazek Salvadoru k využívání čisté, obnovitelné energie a snižování závislosti na fosilních palivech, uvedla agentura AP.

Daniel Álvarez, prezident výkonné komise Rio Lempa Hydroelektric, která na elektrárnu dohlíží, řekl agentuře AP v roce 2021: „Nevynakládáme zdroje, které znečišťují životní prostředí, nejsme závislí na ropě, na zemním plynu, na žádném zdroji, který není obnovitelný.“ Přibližně čtvrtina energie v zemi pochází z geotermální energie, což je podpořeno 20 aktivními sopkami v Salvadoru.

Gerson Martinez, strategický ředitel projektu Volcano Energy, zdůraznil, že projekt klade důraz jak na ziskovost, tak na environmentální odpovědnost. Projekt přispívá 23 % svého čistého příjmu salvadorské vládě, což nejen posiluje státní pokladnu, ale také reinvestuje zisky do energetické přenosové sítě a infrastruktury; tím podporuje ekonomický a technologický rozvoj země, uvedl server CoinDesk.

Prezident země Nayib Bukele rovněž potvrdil, že vláda nemá v plánu prodat rozsáhlé bitcoinové rezervy, což naznačuje dlouhodobou strategii pro posílení finančních rezerv země prostřednictvím kryptoměn, uvedl CoinDesk.

Budoucí vyhlídky a inovace

Salvador nedávno spustil svůj první místní těžební pool pro Bitcoin s názvem Lava Pool ve spolupráci s Luxor Technology. Tento pool má za cíl decentralizovat těžební operace a umožnit jednotlivým těžařům účastnit se a vydělávat odměny na základě jejich přispěného výpočetního výkonu. Lava Pool je součástí širšího projektu Volcano Energy, který usiluje o zpřístupnění a ekologičtější těžbu Bitcoinů. O této novince informoval Altcoin Buzz, významný portál zaměřený na kryptoměny a blockchain.

Inovativní využití obnovitelné energie pro těžbu Bitcoinů v Salvadoru nejen nastavuje precedent pro ostatní země, ale také vystřeluje Salvador vzhůru jako potenciálního globálního lídra v oblasti udržitelných kryptoměnových praktik. Díky probíhajícím investicím a technologickým pokrokům je tak Salvador na dobré cestě k dosažení významných ekonomických přínosů ze svého progresivního přístupu k Bitcoinu.

geotermální energie
Geotermální elektrárna u sopky Tecapa. | FOTO: archiv

Jak to začalo?

A kdo za nápadem stojí? Malá a hustě osídlená středoamerická přímořská republika Salvador má mladého, akčního, kontroverzního a zároveň nesmírně oblíbeného prezidenta s palestinskými kořeny Nayiba Bukeleho. Popularita 39letého Bukeleho se po celou dobu jeho úřadu pohybuje mezi 90 a 100 procenty, o čemž si většina demokraticky zvolených hlav zemí může nechat jen zdát.

Značná popularita umožňuje Bukelemu prosazovat neobvyklé projekty. V roce 2021 za velkého zájmu celého světa oznámil, že se Salvador stane prvním státem světa, který zavádí bitcoin jako zákonné platidlo. Záhy poté Bukele prozradil, že má odvážný plán, který by měl Salvadoru opatřit dostatek elektřiny pro energeticky velmi náročnou těžbu bitcoinů.

Bukele nařídil šéfovi státní geotermální energetické společnosti, aby zřídil vulkanické geotermální stanice, které zužitkují energii salvadorských sopek pro těžbu bitcoinů.

Dává to smysl, protože Salvador leží přímo uprostřed takzvaného Středoamerického vulkanického oblouku. Už teď je Salvador díky svým 23 aktivním vulkánům jedním ze světových lídrů v produkci geotermální energie. Prezident Bukele je přesvědčený, že díky sopkám bude mít Salvador 95 MW stoprocentně čisté energie pro bitcoinové farmy.

Salvador plánuje i výstavbu bitcoinového města, jak oznámil Nayib Bukele. Město na kruhovém půdorysu bude připomínat tvar velké mince a vznikne v jihovýchodní oblasti La Unión. K těžbě kryptoměny se má využívat geotermální energie sopky Conchagua. Náklady na vybudování veřejné infrastruktury se odhadují kolem 300 tisíc bitcoinů, což zhruba 18 miliard korun.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.