Po vzoru Berlína: Také italská Verona přechází na geotermální energii, bojuje tak proti drahému plynu

Itálie byla první zemí na světě, která začala využívat geotermální energii k výrobě elektřiny.

Verona | FOTO: archiv

Italská společnost poskytující veřejné služby, kterou vlastní z 61,2% město Verona a z 38,8% město Vicenza, oznámila investici do geotermálního projektu, jehož cílem je dodávat čisté, obnovitelné teplo do sítě dálkového vytápění Verony. Plánuje se také další rozšíření projektu do tepláren ve Vicenze.

Společnost působí v oblasti elektřiny, plynu, dálkového vytápění, energetické účinnosti, veřejného osvětlení, telekomunikačních služeb, elektrické mobility a hygieny životního prostředí. Geotermální energie byla zahrnuta mezi hlavní cíle a činnosti v jejím strategickém plánu, který staví udržitelnost jako jeden z jejích pilířů růstu. Projekt byl mimo jiné inspirován podobnou berlínskou snahou zajistit udržitelný zdroj energie – tepla.

Byl zahájen v prosinci 2023, kdy představenstvo městské společnosti schválilo průmyslový a ekonomický plán projektu. V následujících týdnech bude pro tento podnik založena společnost.

Očekává se, že geotermální rozvoj bude mít vliv na pět kogeneračních elektráren společnosti ve Veroně nacházejících se v Borgo Trento, Forte Procolo, Golosine, Centro Città e Banchette a nakonec v teplárnách ve Vicenze. „Otevírá se nová kapitola v oblasti využívání obnovitelné energie s významnými ekologickými a ekonomickými přínosy,“ řekl Tomaso Ferrari, radní Verony pro životní prostředí a ekologickou transformaci.

„Investice do geotermální energie znamená rekuperaci tepla ze zdroje, který poskytuje obnovitelnou energii s nulovými emisemi. Jedná se o projekt, který město silně podporuje a který ukazuje, jak může energetická transformace přinést výhody jak z ekologického, tak i sociálního hlediska díky stabilizaci cen.“ V posledních letech, jak Ferrari zdůraznil, způsobilo kolísání cen plynu ekonomické problémy mnoha občanům ve Veroně.

Očekává se, že projekt sníží množství metanu, který je vháněn do tepláren, čímž se ušetří 40 % spotřeby plynu, a sníží se emise CO2 o přibližně 30 000 tun. „Díky této důležité technologii,“ dodal Federico Testa, prezident městské společnosti, „naše skupina potvrzuje, že čelí výzvám energetického sektoru, zaměřeným na udržitelný rozvoj a omezení nákladů pro občany a podniky.“

Verona | FOTO: archiv

Itálie byla první zemí na světě, která začala využívat geotermální energii k výrobě elektřiny. První generátor napojený na sílu geotermálního zdroje postavil hrabě Conti v toskánském Larderellu už v roce 1904. Produkoval 10kW energie. V roce 1911 se rozhodl nakumulované poznatky využít a v místě, kterému se odnepaměti říká Ďáblovo údolí (patrně pro unikající páru a teplo země) začal budovat opravdovou elektrárnu. Ta měla kapacitu 250kW, zásobovala především železnici, obec Lardarello a pár dalších v okolí (tehdejší spotřeba byla v porovnání se současnou jen minimální).

Energii zemského jádra využívají pro výrobu elektřiny v Toskánsku dodnes. Celkový instalovaný výkon dnešní elektrárny Larderello, patřící koncernu Enel, je 800kW (což je srovnatelné například s naší uhelnou elektrárnou Dětmarovice). I díky Larderellu je Itálie dnes šestým největším producentem geotermální energie na světě. GTE tvoří 2% energetického mixu středomořské republiky.

Do roku 2025 chce země pro výrobu elektřiny přestat využívat uhlí. Zejména díky významnému nárůstu fotovoltaiky, jejíž výroba by se měla ztrojnásobit, díky větrným elektrárnám, jejichž výroba by se měla více než zdvojnásobit, a díky geotermii mají do roku 2030 pokrýt 55 procent hrubé konečné spotřeby elektřiny obnovitelné zdroje. Pro srovnání, v roce 2017 to bylo asi 34 procent.

Tato čísla vycházejí z Národního integrovaného plánu pro energetiku a klima publikovaného italským ministerstvem pro ekonomický rozvoj ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí a ministerstvem dopravy. Tento plán stanovuje závazné cíle pro rok 2030 v oblasti energetické účinnosti, obnovitelných zdrojů a snižování emisí CO2.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.