Norský vzor: samoudržitelné rodinné domy, co i díky geotermii pokryjí provoz rodiny

Dům lze kdykoli snadno demontovat, aniž by zanechal nesmazatelnou jizvu v přírodě.

V Norsku není již nijak nezvyklé, že jsou novostavby předávány majitelům včetně geotermálního vrtu. Díky využití nejnovějších technologií odpovídají takové rodinné domy navzdory svému často velice členitému tvaru nejenom požadavkům na udržitelnost, ale také dokáží vyprodukovat tolik energie, že pokryjí provoz rodin, které v nich bydlí, a také spotřebu jejich elektromobilů.

To je i případ novostavby v norském městě Kongsberg vznášející se nad okolním terénem. Rozdělena je do dvou propojených jednotek, které jsou vyrobeny převážně z křížem laminovaného dřeva a lepených hranolů. Vznášející se část je přitom nesena masivními dřevěnými trámy, které jsou ukotveny do skalnatého podloží pomocí ocelových patek.

Díky tomu měla stavba jen minimální dopad na místní přírodu a v případě potřeby lze dům kdykoli snadno demontovat, aniž by zanechal nesmazatelnou jizvu. Další technologickou zajímavostí je skutečnost, že celá stavba byla smontována bez použití jediného hřebíku; zvolené postupy umožnily, aby už jen proces stavby zanechal výjimečně nízkou uhlíkovou stopu stejně jako dům během svého provozu.

Právě zásady udržitelnosti měli autoři na zřeteli, když dům navrhovali: dům s užitnou plochou 190m2 má velmi efektivní systém vytápění. Je v něm instalované podlahové topení připojené k tepelnému čerpadlu v podobě zemního vrtu. Další teplo se do interiéru dostává díky velkým proskleným plochám, které propouštějí spoustu slunečního světla a s ním i tepla. V teplých letních měsících se pak funkce celého systému obrátí, a tím se interiér ochlazuje. Zároveň tím, jak je dům navržen, je zaručeno, že se jeho vnitřkem šíří teplo i chlad přirozeně, s minimální nutností mechanické ventilace.

Jak uvádějí architekti, dům má průměrný roční přebytek 15 kWH/m2, což v praxi znamená, že zvládne bez problémů pokrýt veškeré náklady na svůj provoz a potřeby rodiny a navíc ještě 75 procent spotřeby pro nabíjení elektromobilu.

„Dům je důkazem možností udržitelného života a ukazuje, jak inovativní design, přísné energetické principy a závazek k harmonii s přírodou mohou nově definovat budoucnost rodinného bydlení,“ shrnují architekti.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.