Letiště Praha plánuje letos zkušební geotermální vrty

FOTO: Letiště Praha

Letiště Praha se snaží naplnit svůj plán dosáhnout uhlíkové neutrality v roce 2030. V letošním roce počítá s nákupem zelené elektřiny ve výši minimálně 76 procent, plánuje rekonstrukci vzduchotechnických jednotek a kotelen v areálu JIH či vybudování zkušebních geotermálních vrtů a instalaci fotovoltaických elektráren na Parkovacím domě C. Sdělila to mluvčí letiště Klára Divíšková.

Od roku 2009, kdy letiště začalo počítat uhlíkovou stopu, se podařilo podle informací společnosti snížit emise o 59,45 procenta, jde údaj za rok 2022. Letišti tak i nadále zůstává certifikát Airport Carbon Accreditation třetí úrovně. Ročně pak snižuje Letiště Praha emise oxidu uhličitého v průměru o tři až pět tisíc tun.

V roce 2022 Letiště Praha podle ředitelky pro oblast životního prostředí a ESG Soni Hykyšové přijalo dlouhodobý závazek v oblasti nákupu zelené elektřiny v podílu 60 procent s postupným nárůstem až do roku 2030. V tomtéž roce také zprovoznilo první fotovoltaickou elektrárnu, která se nachází na Terminálu 3 a nakoupilo elektrovozidla Dacia Spring.

Až 85 procent emisí na letišti ale pochází od třetích stran, tedy dodavatelů a leteckých společností. Podle Divíškové je v této oblasti těžké spočítat úsporu, většina emisí je závislá na provozu.

Letiště se snaží dopravce motivovat ke snižování emisí několika způsoby. Pořádá pro ně soutěž TOP Sustainable Airline, ve které kromě hluku a emisí sleduje přístup aerolinek k udržitelnosti. K úspoře emisí dochází i díky změně odletových postupů, které začaly platit během koronavirové pandemie. Jde o popojíždění, vzlety a starty letadel. „Celkem evidujeme přes 20 projektů na snižování emisí CO₂ ze Scope 3, které pravidelně reportujeme správci programu Airport Carbon Accreditation,“ uvedla mluvčí.

Úsporu emisí CO₂ by podle ní měla přinést také plánovaná elektrifikace linky 119, kdy by se celkové emise z městské hromadné dopravy, která míří na letiště a zpět do Prahy, měly snížit o 40 procent.

V celém areálu letiště jsou velké spotřeby elektrické energie, ročně letiště spotřebuje přibližně 60 000 MWh. Geotermální vrty za účelem vytápění, které nyní vzniknou, jsou funkční již například i na letišti Točná, což je neveřejné vnitrostátní letiště ležící na katastru městské části Praha 12. Pro každý objekt areálu letiště včetně muzea vznikla samostatná kotelna s vlastním vrtným polem.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.