Island uskuteční cestu do středu Země. K výrobě elektřiny využije vrty do magmatických komor

Magma | FOTO: Pexels.com

Island je jedna z nejpokojnějších, snad i nejnudnějších zemí světa. To je myšleno jako kompliment, ne jako urážka. Ostrovní stát je posetý tisíci vrty za účelem těžby geotermální energie. Brzy k nim přibude další, což bude všechno jen ne nuda, uvádí magazín NewScientist.

„Budeme vrtat do magmatické komory,“ říká Hjalti Páll Ingólfsson z Geotermálního výzkumného institutu (GEORG) v Reykjavíku. „Je to první cesta do středu Země,“ dodává jeho kolega Björn Guðmundsson

Jde pochopitelně o nadsázku, jelikož zmíněné magmatické komory – podzemní rezervoáry roztavené horniny – leží jen několik kilometrů pod zemským povrchem, díky čemuž jsou na dosah moderních vrtáků. Občas z nich unikne magma na povrch, kde se vyvrhne jako láva. Přesně to se začalo dít kolem města Grindavík na jižním Islandu.

Vyhaslá magmatická komora na Islandu | FOTO: archiv

Island tak nyní stojí na počátku vědecké historie, kterou začíná právě psát, protože se snaží stát se prvním národem, který provrtá magmatickou komoru, což představuje ambiciózní projekt známý jako Krafla Magma Testbed (KMT), který má být zahájen v roce 2026. Toto úsilí by mohlo přinést podle islandských vědců silnější a účinnější dodávku energie, protože se očekává, že vrty, čerpající ze superžhavých geotermálních zdrojů blízko magmatu, budou až desetkrát výkonnější než konvenční. Tento pokrok by mohl potenciálně umožnit výrobu ekvivalentního výkonu s menším počtem vrtů, což představuje významný skok v účinnosti geotermální energie.

Ačkoli vrtání do takových hloubek představuje výzvu, odborníci potvrzují bezpečnost procesu navzdory extrémním teplotám magmatu, které dosahují až 2 372 °F (1 300 °C). V roce 2009 neúmyslné vrtání do komory magmatu prokázalo bezpečnost bez vyvolání erupce, pochopitelně za předpokladu použití správných nástrojů a technologií.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.