ČEZ vybere dodavatele pro první modulární reaktor v Česku

Modulární reaktor. | FOTO: archiv

Polostátní společnost ČEZ chce vybrat dodavatele prvního jaderného modulárního reaktoru v Česku do konce letošního roku. Dodavatele bude podnik vybírat ze tří firem. Řekl to generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Modulární reaktory by měly postupně nahrazovat uhelné elektrárny.

S prvním modulárním reaktorem podnik počítá v areálu jaderné elektrárny v Temelíně. Podle původních plánů by měl být dokončen v roce 2032.

ČEZ už v minulosti uzavřel memoranda o spolupráci na malých modulárních reaktorech s firmami NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, Westinghouse, KHNP a Holtec. Podle Beneše se seznam těchto firem nyní zúžil na tři, jejich jména neřekl.

Kromě prvního reaktoru v Temelíně ČEZ loni vytipoval pro stavbu modulárních bloků další dvě lokality. Jde o Dětmarovice a Tušimice, kde v současnosti fungují uhelné elektrárny. Firma nyní na těchto místech provádí průzkumné práce.

Malé modulární reaktory se podle expertů na jadernou energetiku liší od velkých jaderných bloků především nižším výkonem a také rychlejší a jednodušší stavbou. Naopak provoz by mohl být podobný. Jejich využití je podle expertů vhodné jako náhrada současných uhelných elektráren. Cena staveb zatím není jasná.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.