USA se snaží, aby geotermální energie nahradila plyn. Náklady budou 250 miliard USD

geotermální energie
Geotermální elektrárna Sanoma v Kalifornii. | FOTO: archiv
Reklama

Geotermální energie – nekonečný zdroj tepla se nachází pod našima nohama v zemské kůře, ale využít ho ve velkém měřítku se dosud ukázalo jako náročné. Jak uvedl The Guardian, díky kombinaci nových technik, vládní podpory a naléhavé potřeby zajistit nepřetržitou čistou energii v éře klimatické krize, geotermální energie konečně dostává do popředí v USA.

Donedávna byla geotermální energie životaschopná pouze tam, kde se vnitřní teplo Země nachází blízko povrchu, například u horkých pramenů nebo gejzírů, kde lze snadno čerpat horkou vodu nebo páru k pohonu turbín a výrobě elektřiny.

Zatímco to umožnilo omezenému počtu míst, jako je Island, používat geotermální energii jako hlavní zdroj vytápění a elektřiny, v USA byla geotermální energie pouze okrajovou záležitostí, poskytující méně než 1 % elektřiny. To se však může dramaticky změnit, což slibuje nekonečnou, nepřetržitou čistou energii, která může vyplnit mezery ve výrobě elektřiny z přerušovaných zdrojů, jako jsou solární a větrné elektrárny.

„Geotermální energie se používá již více než 100 let, omezená na určité geografické oblasti – ale to se nyní mění,“ řekla Amanda Kolker, programová manažerka geotermální laboratoře v Národní laboratoři pro obnovitelné zdroje energie (NREL).

„Jak pronikáme do sítě s obnovitelnými zdroji, které nejsou dostupné stále, potřebujeme najít základní zátěž, kterou v současnosti zajišťuje plyn. Opravdu není mnoho možností pro základní zatížení bez emisí, což je důvod, proč se geotermální energie dostává do popředí.“

Geotermální energie po celých USA

Podle nedávné mapy vydané americkým ministerstvem energetiky by mohla geotermální kapacita do roku 2050 vzrůst dvacetinásobně a generovat 10 % americké elektřiny. Administrativa Joea Bidena také financovala nové projekty zaměřené na prosazení nové generace geotermální energie, která má za cíl zpřístupnit tento zdroj energie kdekoli na území USA, nejen v snadno dostupných horkých pramenech.

„USA mohou vést budoucnost čisté energie s pokračující inovací v oblasti technologií nové generace, od využívání síly slunce po teplo pod našima nohama a rozluštění kódu pro jejich nasazení ve velkém měřítku,“ řekla Jennifer Granholm, ministryně energetiky USA, která dodala, že v geotermální energii vidí „obrovský potenciál“.

Rozšíření geotermální stopy na celé území USA si vyžádá čas a také mnoho peněz – ministerstvo energetiky odhaduje, že bude potřeba až 250 miliard dolarů na projekty, které by se mohly stát rozšířenými po celé zemi a poskytovat hlavní zdroj čisté energie.

Obhájci geotermální energie však říkají, že takový růst je dosažitelný díky vlně geotermálních technologií a vládní podpoře. V únoru Bidenova administrativa oznámila investici nakonec až 74 milionů dolarů na až sedm pilotních projektů, které mají vyvinout vylepšené geotermální systémy, které podle vlády mají potenciál napájet 65 milionů amerických domácností.

Jak probíhá frakování

Ironií je, že vylepšené geotermální systémy používají podobné techniky frakování, které se v současnosti používají k těžbě ropy a plynu, které musí být postupně ukončeny, aby se svět vyhnul klimatické katastrofě. V geotermální verzi frakování se kapalina vstřikuje hluboko pod zem, což způsobuje otevření trhlin, a kapalina se při cirkulaci zahřívá. Horká voda je pak čerpána na povrch, kde může generovat elektřinu pro síť.

Geotermální energie
Geotermální elektrárna v Nevadě. | FOTO: archiv

Tato a další nové techniky umožňující hlubší a horizontální vrtání, v některých případech až do hloubky osmi mil, umožňují čerpat geotermální energii z horkých hornin kdekoli pod zemí, nejen na vybraných místech s horkou vodou blízko povrchu. To výrazně rozšiřuje potenciál této technologie.

„Kdekoli v zemi, když budete vrtat, bude se s každou mílí, kterou jdete hlouběji, stále více oteplovat,“ řekl Koenraad Beckers, výzkumník tepelných věd v NREL.

Energie superhorkých hornin

„Na západě USA teplota roste rychle. Pokud vrtáte jen jednu až dvě míle hluboko, máte teploty dostatečně vysoké pro výrobu elektřiny. Abychom dosáhli těchto teplot ve východních státech, možná budete muset vrtat několik mil dolů, ale můžete použít nižší teploty k přímému vytápění nebo chlazení kampusů, čtvrtí a dokonce i měst.“

Desítky nových společností se snaží prosadit geotermální plány, povzbuzeny pobídkami nabízenými nedávno přijatou legislativou v USA, i když jen několik z nich dosud dokázalo dokončit plné projekty v USA, jako například kanadská firma Eavor, která úspěšně vyvrtala tří mílovou díru v Novém Mexiku, aby prokázala, že může přistupovat k teplu v hlubokých žulových horninách.

Tyto společnosti se ucházejí o nevyčerpatelný zdroj energie. Jen jeden typ geotermální energie nové generace – nazývaný energie superhorkých hornin, kde hluboké vrtání dosahuje teplot 400 °C nebo vyšších – je dostatečně hojný, aby teoreticky splnil energetické požadavky celého světa. Ve skutečnosti by jen 1 % potenciálu superhorkých hornin na světě mohlo poskytnout 63 terawattů čisté pevné energie, což by pokrylo globální poptávku po elektřině téměř osmkrát.

„I když je toto modelování předběžné, naše zjištění naznačují obrovskou příležitost odemknout velké množství čisté energie pod našima nohama,“ řekla Terra Rogers, ředitelka pro energii superhorkých hornin v organizaci Clean Air Task Force, která vyvinula modelovací nástroj k měření potenciálu tohoto přístupu. „Energetická bezpečnost podporovaná vždy dostupnou energií bez uhlíku není vzdáleným snem.“

Reklama

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.