Podpora domácích fotovoltaik se zřejmě sníží

FOTO: archiv

Počty žádostí o dotace na domácí fotovoltaické elektrárny za poslední dva roky vystřelily vzhůru. Zatímco v roce 2021 požádalo o dotaci na fotovoltaiku 1552 domácností, což tvořilo zhruba třetinu všech žádostí z dotačního programu Nová zelená úsporám, loni už to bylo více než 70 tisíc žádostí, které měly na celém programu podíl 71 procent.

Na jednu domácí sluneční elektrárnu dal loni stát dotaci v průměru 184 tisíc, ale zdroje nejsou nevyčerpatelné. O změnách v dotacích proto nyní ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí jednají s oborovými organizacemi, jako je Solární asociace, Cech akumulace a fotovoltaiky či Komora obnovitelných zdrojů energie.

„Chápeme, že je potřeba optimalizovat výši dotace, protože reálná cena instalací fotovoltaických elektráren šla dolů. Ministerstvo také chce podpořit více žadatelů a snaží se, aby vyšly peníze na všechny,“ říká Aleš Hradecký, šéf Cechu akumulace a fotovoltaiky.

Ke změnám pravděpodobně dojde v průběhu tohoto čtvrtletí, až budou vyčerpány peníze, které jsou nyní na dotace alokované. V programu Nová zelená úsporám zbývá zhruba jedna miliarda korun.

Informace o změnách už prosákly na veřejnost přes některé instalační firmy, některé jejich metody kritizuje lidovecký ministr Petr Hladík: „Skutečně mě štvou firmy, které píší lidem e-maily, že k 15. lednu ministerstvo uzavírá dotace na fotovoltaiku nebo je snižuje na 150 tisíc korun. To jsou podvodné e-maily.“

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.