Výběr tepelného čerpadla: podle jakých parametrů zvolit instalační firmu?

S tepelnými čerpadly se roztrhl pytel. Na trhu se objevilo mnoho firem, které je nabízejí a pro běžného zájemce je obtížné se v nich zorientovat. Jak vybrat vhodnou firmu? Proč je důležité proces svěřit odborníkovi?

Výběr tepelného čerpadla
Instalační firma je klíčem k úspěšné realizaci. | ILUSTRACE: archiv

Výběr tepelného čerpadla, ideálně geotermálního, není nic jednoduchého. Ještě možná důležitější je však výběr samotné instalační firmy, která vám čerpadlo nainstaluje.  

Díky současnému konkurenčnímu prostředí se sice vyskytuje desítky nejrůznějších firem, které prodávají a instalují tepelná čerpadla, na druhé straně jich působí také řada těch s pochybnou pověstí a nízkou kvalitou služeb. Jelikož se jedná o investici na desetiletí, výběr správné společnosti, která vám provede instalaci a čerpadlo vám bude následně servisovat, je naprosto zásadní. 

Pozor na garážovky

Výběr špatné firmy vám může přivodit spoustu starostí. Například se udělají chyby už při volbě tepelného čerpadla, které bude silně podimenzováno. Co to znamená? Doplňkový zdroj tepla v podobě elektrokotle budete spouštět až příliš často tj. téměř nic neušetříte a investice přijde z velké části vnivěč.

Jsou ale i horší případy. V minulosti byly časté případy, že firma, která čerpadlo instalovala zkrachovala. Na záruční a pozáruční servis jste tak mohli zapomenout. 

Pro vás by to tak znamenalo, že zbytečně budete muset vynaložit další desítky tisíc navíc, zvláště v případě neodborné instalace. Počáteční úspora na levnější instalaci tak ve své podstatě vyjde zákazníka značně draho. Není také divu, že atraktivní zisky v oboru lákají také nejrůznější šmejdy, kteří zájemcům zájemcům sdělují zavádějící nebo lživé informace.  

Výběr tepelného čerpadla
Výběr tepelného čerpadla je třeba nepodcenit. | KOLÁŽ: geotermie.cz

Velká firma se zkušeností je jistota

Člověk by proto měl vybírat prověřené společnosti, které dbají na svou pověst a dlouhodobě podnikají na českém trhu v úsporných technologiích. 

Jednou z takových společností je také E.ON, který je kromě fotovoltaiky aktivní také v nabídce tepelných čerpadel. „Naše zařízení je vhodné pro všechny typy domů. Dá se použít pro rekreační zařízení, rodinný i bytový dům, a to včetně nízkoenergetických staveb. Je úsporné, ekologické a velmi účinné. Snadno se ovládá a jeho údržbu zvládne každý. 75 % energie získává z okolí a jen 25 % bere ze sítě. Pokud teď zákazník topí elektrokotlem, tak ušetří 70 % nákladů na vytápění vašeho domu,“ uvádí Roman Špernák, tiskový mluvčí společnosti E.ON. 

Zatímco u jiných společností často vše končí instalací, E.ON je schopen také zákazníkům vyřídit veškeré dotace a s tím spojené papírování. Kromě instalace mohou zákazníci očekávat i další služby v podobě pravidelných revizí. 

Modelový příklad pořízení tepelného čerpadla

  • Pořizovací cena zařízení je 205 860 Kč včetně instalace.
  • Dotace je 120 000 Kč (+7 500 Kč za prioritní území). Dotace je vyplacena až po doložení faktur.
  • Celková cena je tak 78 360 Kč.
  • E.ON má nyní také akci, kdy prvním 150 zákazníkům nabízí 100 dní elektřiny zdarma. Je tak možná ušetřit dalších několik tisíc korun.

Instalace čerpadla krok po kroku 

Jak taková instalace čerpadla probíhá? „Nejdříve probereme aktuální stav. Podle plochy domu a izolace vypočítáme topný výkon, který budete potřebovat. Projdeme spolu, jaké funkce od tepelného čerpadla požadujete. Vybereme vhodný typ zařízení. Připravíme vám nabídku na míru. Tepelné čerpadlo vám přivezeme a nainstalujeme,“ uvádí Špernák. 

Důležitá i samotná záruka a pozáruční servis. „Na tepelné čerpadlo dostane 5 let záruku. Rádi se postaráme o jeho pravidelné kontroly a případně i servis. Tepelné čerpadlo nabízíme jenom včetně montáže, kterou vám individuálně naceníme,“ zakončuje Špernák.  Samotné dodání trvá zpravidla 14 dní, instalace poté přibližně 2 dny i s uvedením do provozu.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.