Kotel na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy: Čím ho nahradit jak a nenaletět

Kotel na tuhá paliva
Kotel na tuhá paliva. I ILUSTRACE: geotermi.cz

Kotel na tuhá paliva je dnes pasé. Od září tohoto roku už totiž nebude možné provozovat staré kotle na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Spoustu českých domácností proto v následujících měsících čeká výměna kotle za nový zdroj tepla, často jde o tepelná čerpadla. Vzhledem k blížícímu se termínu odborníci očekávají velkou vytíženost instalačních firem.

To s sebou může přinést i dlouhé čekací lhůty u dodavatelů a montážních firem. Pokud tedy necháte výměnu kotle až na léto, nemuseli byste vzhledem k očekávanému zájmu a velké vytíženosti topenářů vše do začátku nové topné sezóny stihnout.

Čím ale kotel nahradit? Nejlepší možností je buď tepelným čerpadlem, anebo novým plynovým kotlem.

Kotel na tuhá paliva: Náhrada tepelným čerpadlem

Vysoká účinnost a nulové lokální emise (odkaz na nezávaznou poptávku zde) jsou typické právě pro tepelná čerpadla. Rozlišujeme (vzduch–vzduch, vzduch–voda, země–voda, voda–voda). Z jedné kilowatthodiny elektřiny vyrobí několik kilowatthodin tepla. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

„Ekonomickou návratnost investice do nového zdroje tepla dokáže výrazně zkrátit dotace,“ říká jednatel společnosti Geocore Zdeněk Matějovský, který však domácnostem doporučuje místo populárních čerpadel vzduch-vzduch zemní tepelná čerpadla.

Proč? Právě čerpadlo země–voda je provozně nejúspornější. Dosahuje se s ním až o 25 procent vyšší roční úspory. Další výhodou řešení země–voda je zcela stabilní zdroj tepla jak v případě plošného kolektoru v půdě, tak u varianty s vrtem do země. Teplota země se za celý rok víceméně nemění a v českých podmínkách zůstává okolo 4 stupňů Celsia. Kdežto teplota vzduchu je v topné sezóně velice různorodá: od mrazů -20 °C až po teploty nad +15 °C. V létě s ním navíc můžete chladit.

Geotermální systém země–voda funguje tak, že v zemním kolektoru či vrtu cirkuluje nemrznoucí směs, která se průchodem zemí „ohřívá“ o několik stupňů Celsia (v nezámrzné hloubce je stálá zmiňovaná teplota zhruba 4 °C). Poté putuje do výměníku tepelného čerpadla (výparníku), kde se ochladí, tedy odebere se onen tepelný přírůstek. A ochlazená směs zamíří zpět do vrtu či kolektoru k opětovnému zahřátí. Tento cyklus se neustále opakuje.

Varianta s vrtem má tu výhodu, že není potřeba téměř žádný pozemek. Na 1 kW výkonu tepelného čerpadla je zapotřebí přibližně dvanáctimetrový vrt.

V posledních letech se bohužel mezi lidmi začíná říkat, že tepelná čerpadla nefungují a samotná technologie je podvod. Přitom dříve je lidé vnímali velmi pozitivně. Jak to? Zemních tepelných čerpadel se to naštěstí netýká – to, že se je snaží zneužít prodejci levných tepelných čerpadel na jiném principu (např. vzduch-vzduch), která sice mají nízkou pořizovací cenu, ale za rok protopí na elektřině klidně 100 000 Kč i více (což je právě důvod špatné pověsti).

Pro zemní tepelná čerpadla hraje i další fakt: pro takzvané ohřívače pro vytápění vnitřních prostor by v průběhu roku 2029 mohlo začít platit, že jejich sezónní účinnost musí být minimálně 115 procent. Nejmodernější plynové kotle přitom vykazují účinnost „pouze“ 108 procent.

Jak nenaletět

Jestliže se rozhodnete pro tepelné čerpadlo, je dobré znamení, pokud vámi vybraný dodavatel pracuje i s tepelnými čerpadly země-voda. Provádět hloubkové vrty nebo instalovat plošné kolektory, je náročnější.

Praktika, kterou nepoctiví prodejci tepelných čerpadel vnesli na náš trh, a která se masivně uchytila, je neuvádění konečné ceny. Ani v nabídce. A tak se levný a poddimenzovaný přístroj (nejčastěji vzduchové tepelné čerpadlo) zdá být ještě levnější, protože dostanete jen seznam několika základních položek s tím, že v něm není uvedena například cena za montáž, kabely, dopravu a podobně, která se dopočítá podle skutečné spotřeby. 

Chtějte vždy znát konečnou cenu se vším všudy, a pokud vám ji prodejce není schopen sdělit, smlouvu nepodepisujte. Pravděpodobně byste dodatečně dostali ještě fakturu na desetitisíce korun navíc. Solidní prodejce vám toto nikdy neudělá.

Nenechte se také ukolébat falešným pocitem bezpečí plynoucím z toho, že na vaše nové levné čerpadlo dostanete dotaci. V České republice v současné době neprobíhá žádné oficiální státem hlídané ověřování kvality a účinnosti přístrojů. Dotaci Nová zelená úsporám dostanete i na velmi „nezelená“ tepelná čerpadla – výše dotace se určuje podle druhu a účelu využití. Rozlišuje se, o jaký typ se jedná (vzduch–vzduch, vzduch–voda, země–voda, voda–voda) a jestli s ním budete jen topit, nebo i ohřívat vodu. To je celé. 

Dotace u nás tedy nijak nezohledňuje kvalitu tepelného čerpadla, na rozdíl od např. Slovenska nebo Německa, kde se čerpadla musí otestovat za stejných podmínek, a podle toho, jak v testu uspějí, se odvíjí výše podpory, kterou je možné získat.

výměna kotle
Dotace u nás nijak nezohledňuje kvalitu tepelného čerpadla. | ILUSTRACE: archiv

Pozor na servis

Dejte si také dobrý pozor na to, jak bude pro vaše nové geotermální tepelné čerpadlo fungovat servis. Provádí jej instalační firma? Jak rychle přijímají, zpracovávají a vyřizují servisní požadavky? Mají vzdálenou diagnostiku?

Pokud firma v krátké době nainstaluje velké množství levných tepelných čerpadel s vysokou poruchovostí, může se stát, že na opravu budete čekat delší dobu, dokonce i několik měsíců, například kvůli náhradním dílům dodávaným z Číny. To může být hlavně v zimě dost nepříjemné. Pokud si koupíte tepelné čerpadlo vyrobené v Evropě, náhradní díly budou k dispozici výrazně dřív.

I u tepelných čerpadel platí, že nikdo není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.