Unalaska bojuje o geotermální elektrárnu, využila by sílu vulkánu Makushin

Unalaska je blíže než kdy jindy vybudování geotermální elektrárny na sopce Makushin, ale projekt čelí výzvám s investicemi a město zvažuje své možnosti.

Směrem na západ od Aljašky vybíhají do moře Aleutské ostrovy. Jejich hlavní město Unalaska leží na stejnojmenném ostrově, který je zajímavý i tím, že se jedná o nejdeštivější místo v USA – průměrně tu proprší 250 dní v roce. V minulosti patřil pod Ruské impérium, a i když je dnes součástí Spojených států, vliv ruské kultury je tu stále patrný.

Život na tak odlehlém místě nebyl k obyvatelům vždy vlídný. Unalasku dnes nazývá domovem kolem 5000 lidí, včetně etnika Unangax, které souostroví obývá přes 9000 let. Domorodci byli ovšem tvrdě zasaženi kolonialismem a nemocemi, které byly na ostrovy dovlečeny dobyvateli.

Ale vraťme se do současnosti, kdy už město nečelí chorobám, ale energetické krizi. Unalaska proto podepsala v roce 2020 dohodu o nákupu energie od společnosti Ounalashka Corporation/Chena Power (OCCP). Cílem je vybudovat geotermální elektrárnu o výkonu 30 MWe s projekční životností 30 let a nahradit stávající dieselové generátory nulovými uhlíkovými emisemi zelené energie pro město a jeho průmysl.

OCCP původně uvedla, že může uvedení geotermální elektrárny do provozu zajistit do roku 2023, ale potíže se zajištěním investorů vedly k posunutí tohoto data až na rok 2028. Elektrárna má stát přímo u sopky Makushin a využít zdejší výborné podmínky k zisku geotermální energie, viz projekt.

Dave Matthews, manažer projektu, řekl za společnost, že rostoucí úrokové sazby a náklady na podnikání zvýšily cenu projektu o 22% od doby, kdy podepsali s městem původní dohodu o nákupu energie. Nyní společnost potřebuje zvýšit sazbu. „Požádali jsme o to město,“ řekl Matthews s tím, že i tak by to stále ušetřilo Unalaskanům peníze za jejich účtu za elektřinu.

„Stále poskytne geotermální energii za nižší sazbu, než je současná cena elektřiny vyráběné z dieselu,“ dodal. OCCP zaslala své nové podmínky městu, které rozhodnutí učiní v tomto čtvrtletí.

Město zatím rozhodnutí neoznámilo, ale zvažuje jiné možnosti, jako je využívání větrné energie a rozšiřování elektřiny generované ze zmíněného dieselu. Městský manažer Bil Homka řekl, že město chce směřovat k obnovitelné energii, ale potřebuje prozkoumat všechny možnosti, aby splnilo budoucí poptávku. „Nemyslím si, že by někdo chtěl, abychom nás v naší budoucnosti na příštích 30, 40 let zavázali k dieselu,“ podotkl Homka.

Geotermální energie tak mimo hru rozhodně není. Kromě současné poptávky je pravděpodobné, že potřeby komunity po energii prudce vzrostou. Obří společnost na zpracování mořských plodů Trident Seafoods zahájila proces přesunutí své vlajkové zpracovatelské továrny právě do Unalasky.

Zástupkyně Tridentu Stefanie Moreland nedávno prohlásila, že společnost chce nakupovat energii od města, místo aby ji generovala sama. A projevila zvláštní zájem o Makushin. „Rádi bychom byli zákazníky. Rádi bychom viděli obnovitelnou energii. Rádi bychom viděli, že geotermální energie je součástí tohoto řešení, pokud to lze udělat způsobem, který je cenově dostupný a spolehlivý,“ uvedla Moreland.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.