Maďarsko je stále závislé na ruském plynu, ale zbudovalo největší geotermální systém v EU

Příprava geotermálního vytápění v Szegedu. | FOTO: webové stránky projektu

Město Szeged (česky Segedín, pozn. red.) udělalo v boji proti klimatickým změnám velký krok vpřed tím, že vybudovalo největší geotermální systém v EU. Nyní poskytuje teplou vodu a vytápění 27 tisícům domácností a 400 veřejným budovám.

Místní samospráva v maďarském Szegedu se totiž rozhodla zrekonstruovat starý systém vybudovaný v 80. letech, který dříve využíval zemní plyn. K znečištění ovzduší ve městě přispívalo i staré dálkové vytápění. Samotná stavba trvala 3 roky a nyní systém využívá termální vodu.

Nový systém v Szegedu stál celkem 70 milionů eur, z toho 23 milionů eur přispěl Fond soudržnosti EU. Původním cílem bylo snížit spotřebu plynu o 50 % a snížit emise oxidu uhličitého o 30 000 tun. To znamená, že v chladném počasí stačí použít polovinu původně použitého plynu, protože druhá polovina energie je geotermální. V teplejším počasí geotermální energie dokáže pokrýt veškerou spotřebu.

Lidé tak výrazně ušetří. Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána se totiž rozhodla nakupovat plyn místo na energetických trzích přímo z Ruska, protože podle ní je bezpečnější jednat se spolehlivým partnerem. Maďarský levicový deník Népszava však spočítal, že země na obchodu s ruským plynem prodělala obrovské peníze. Důvodem je skutečnost, že současná platná smlouva o nákupu plynu z Ruska byla podepsána v roce 2021, tedy na začátku evropské cenové krize v energetice.

Maďarsko je tak mezi sedmi evropskými zeměmi, které platí za ruský plyn nejvíce. Smlouva o nákupu plynu byla podepsána v roce 2021 a podle médií způsobila Maďarsku finanční škody přibližně 1.45 miliardy eur. Dohody se zúčastnily dvě státní společnosti, Gazprom (ruská) a MVM (maďarská).

Tamás Medgyes, provozní ředitel geotermální systému v Szegedu, sdělil kromě upozornění na finanční úspory občanů, že projekt má velký význam, protože další velká města v Evropě stále využívají neobnovitelnou energii. „Mnohá z nich by ráda kopírovala model, který používá Szeged,“ uvedl s poukazem na Srbsko, Rumunsko, a dokonce i na země západní Evropy, které podle něj vidí město jako vzor.

Geotermální systém Szegedu je tak také klíčovým prvkem v plánu EU na snížení závislosti na ruském plynu.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.