Jak poznat kvalitní geotermální vrt v 5 krocích

Na co se zaměřit a na co si dát pozor.

Geotermální vrt je finančně náročnější. Potřebujete k němu také stavební povolení a geologický průzkum. Výhodou vrtu je, že v zimě může dodávat teplo a v létě chlad pro chlazení domu.

Kvalitní vystrojení vrtu pro tepelné čerpadlo je pro fungování a efektivitu celého systému, v podstatě stejně důležité jako tepelné čerpadlo samotné. Tepelné čerpadlo, jakožto samostatný stroj, je součástí nadzemní části celého okruhu. V případě poruchy či poškození je vždy relativně snadná možnost jeho opravy nebo výměny.  Což se ale o části okruhu, která je v zemi, říci nedá.

Proto doporučujeme kvalitu vystrojení vrtu nepodcenitŽivotnost kvalitně provedeného a vystrojeného vrtu je v podstatě stejná jako životnost samotné nemovitosti. Neméně důležitou roli poté hraje samotná kvalita provedení vrtu, zapuštění sondy a injektáž. Vždy dávejte na doporučení a nevybírejte jen podle ceny.

Například námi oslovená společnost Geocore provádí vrty pro tepelná čerpadla pro domácnosti i firmy. Zajišťuje vrty na míru včetně průzkumu a dokumentace, a to díky dlouholetým zkušenostem a odborné spolupráci s projektanty. „Proto jsme schopni pomoci s dimenzováním vrtů a vrtných polí i s celkovým systémem vytápění a chlazení pomocí tepelného čerpadla. Pracujeme s moderními technologiemi, opíráme se o bohaté know-how a v našich týmech působí experti s letitými zkušenostmi,“ říká jednatel společnosti Zdeněk Matějovský.

Správná vrtařská firma

  1. Kvalitní firma hned na začátku spolupráce posoudí váš pozemek. Podobně jako u studní musí splňovat geologické parametry a musí se na místo dostat technika.
  2. U vrtů pro tepelná čerpadla vznikají odpady, jako je vývrtek (rozvrtaná hornina), který taková firma likviduje pomocí profesionálního preventru (odvodu do přistavených kontejnerů). I proto je vhodné, aby na pozemek mohla vjet nákladní auta.
  3. Při vrtání vrtů pro tepelná čerpadla používá vyspělé vrtné soustavy o hmotnosti 7 až 14 tun. Pokud je geologické podloží přívětivější, může použít i slabší techniku. A naopak – u obtížně vrtaných podloží je nutné zapojit výkonnější a těžší techniku. U vrtu také pracuje kontejnerové auto, auto s hydraulickým ramenem a injektážní stroj.
  4. Dobrá firma vám pomůže získat územní souhlas nebo stavební povolení, vystrojí vrt prefabrikovanou geotermální sondou, zainjektuje (zpětně vyplní) vrt vhodnou ekologickou injektážní termosměsí.
  5. Provede instalaci kompletního primárního okruhu (horizontální, páteřní vedení, sběrné jímky, elektrosvařování).
geotermální vrt
Doporučujeme kvalitu vystrojení vrtu nepodcenit. | ILUSTRACE: archiv

75 % špatných instalací tepelných čerpadel země – voda je způsobeno použitím nevhodných komponentů pro primární okruh, nikoliv závadou samotného tepelného čerpadla. 

Proč výběr nepodcenit

Jednou vystrojený vrt již nelze nikdy opravit, proto je kvalita použitého vystrojení zásadní!

Systém zemního tepelného čerpadla s hlubinným vrtem je v prvopočátku vyšší investicí. Za vaše peníze skutečně kvalitní společnost zajistí maximální kvalitu, která vám zase zajistí bezobslužné komfortní vytápění! 

Na trhu je mnoho dodavatelů různých komponentů za různou cenu. Málokdo se ale zabývá myšlenkou vzájemné kompatibility a návazností částí. Recenze vrtných společností nabízí i náš portál, spustil je teprve nedávno, takže jakékoli vaše reakce jsou vítány.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.