Ukrajina má značný geotermální potenciál. Nyní staví skleníkový komplex za 70 milionů eur. Vytápění zkoušela na Krymu

Budoucího podoba geotermálního skleníku. | KOLÁŽ: archiv

Ukrajina si začíná všímat geotermální energie. Její zavádění by mohlo přinést důležitý nový zdroj pro zajištění energetické bezpečnosti, jsou přesvědčeni Taras Popadynets, ředitel neziskové organizace Geothermal Ukraine, a Yuliia Demchuk, členka představenstva.

Upozorňují, že ve Lvovské oblasti bude nyní postaven geotermální skleníkový komplex za 70 milionů eur, který využije unikátní energeticky účinné technologie.

Maksym Kozytskyi, ředitel lvovské administrativy, uvádí, že projekt bude sestávat ze skleníků využívajících geotermální teplo z hlubin Země. „Takových projektů je na světě jen několik a tento bude prvním na Ukrajině. V tomto skleníkovém komplexu budou pěstovány rajčata, okurky, papriky a salát,“ podotýká Kozytskyi.

Skleníkový komplex bude mít rozlohu 15 hektarů. Využití geotermálních zdrojů umožní, aby skleníky byly nezávislé na dodávkách plynu. „Úspory plynu dosáhnou 8 milionů kubických metrů ročně, což umožní nabízet zeleninu za dostupné ceny,“ míní Kozytskyi.

Komplex postaví ukrajinská pobočka maďarské společnosti Triosan Holding s názvem Triosan Holding Ukraine LLC (Triosan). Stavba začala letos a očekává se, že první fáze projektu bude v provozu do roku 2025; komplex by měl být dokončen do roku 2028.

Nejpříznivější oblasti

Lvov se nachází na západní Ukrajině v regionu karpatského vrásno-příkrovového pásma, který je jednou z oblastí s vysokým geotermálním potenciálem identifikovaným na Ukrajině. Celkově má podle ukrajinského Státního výboru pro energetickou účinnost Ukrajina velmi slušný potenciál pro rozvoj geotermie.

Geotermální sklení. | ILUSTRACE: archiv

Nejpříznivější geotermální podmínky nabízejí předkarpatské pahorkatiny a sníženiny (Lvovská, Ivanofrankivská, částečně Černovická oblast) a Zakarpatsko (Zakarpatská oblast), Dněpropetrovsko-donecká pánev (Černihivská, Poltavská, Charkovská a Dněpropetrovská oblast), Krym a Černomořské pobřeží (Chersonská a Odeská oblast).

„Na Ukrajině lze vyvíjet i geotermální elektrárny s jednotkovým výkonem 10-20 MW založené na ložiscích s teplotami nad 120°C, nicméně bez státního financování se neobejdou; zatím v zemi neexistuje žádná,“ uvádí zmíněný výboru pro energetickou účinnost.

O výtopny Ukrajinci přišli

V současné době se na Ukrajině podle výboru využívá přibližně 1 MW geotermálního vytápění komunálních budov a 3 MW pro lázně. Praktický rozvoj byl zaváděn na Ruskem obsazeném území Krymu, kde bylo před anexí postaveno 11 geotermálních oběhových systémů, používajících moderní technologie pro těžbu geotermálního tepla ze země. Všechna geotermální zařízení pracovala tehdy ve fázi výzkumu a průmyslu.

„Velké zásoby termálních vod byly také nalezeny na území Sumské oblasti. Stovky vrtů, které objevily termální vodu a jsou v konzervaci, lze obnovit pro jejich další využívání jako systém pro těžbu geotermálního tepla,“ upozorňuje ještě Popadynets.

Technicko-ekonomická analýza podle něj ukázala, že na základě ropných a plynových vrtů Dněpropetrovsko-donecké oblasti je možné stavět geotermální teplárny s hloubkami vrtání nebo odkrývání vrtů 3 až 4,5 km. V takových hloubkách termální potenciál geotermálních vod ve výrobních ropných a plynových horizontech karbonátových ložisek nepřesahuje 108 °C.

„V tomto případě je náhrada organického paliva mnohem výhodnější pro poskytování tepla a vytápění, a to 3 až 5krát. Dva vrty z hloubky karbonátových ložisek mohou poskytnout 0,4 – 4,5 MW tepelné energie,“ usuzuje.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.