Ukrajina: Britská vláda investuje 16 milionů liber na obnovu energetiky, značná část půjde do geotermie a tepelných čerpadel

fosilní paliva
Battery storage container | ILUSTRAČNÍ FOTO: archiv

Zatímco Ukrajina nadále čelí ruským útokům, Spojené království podporuje inovační projekty, které mají pomoci obnovit ukrajinský energetický systém. Britská vláda proto nyní investuje 16 milionů liber do 13 projektů s cílem nahradit fosilní paliva.

Společný britsko-ukrajinský inovační program přichází poté, co se válka Ruska proti zemi dostala do nové fáze s častými útoky dronů a raket právě na energetickou infrastrukturu. Projekty zahrnují cílenější přístup k využívání geotermální energie na Ukrajině a optimalizaci ukrajinských zdrojů bioenergie.

Ukrajinská společnost R-Flo a britská společnost DpSun již v rámci zmíněných projektů pracují na nové a inovativní technologii skladování energie (Battery Storage Container, pozn. red.), která má umožnit Ukrajině začlenit do své budoucí elektrické sítě mnohem větší množství obnovitelné energie. Projekt vyvine a otestuje na Ukrajině novou formu škálovatelné technologie bateriového skladování, která má být jednodušší, levnější a méně toxická než stávající technologie.

Britská vláda uvedla, že program získá dalších 5 milionů liber v soukromém spolufinancování. Martin Harris, britský velvyslanec na Ukrajině, řekl: „Jsem hrdý, že Spojené království nadále podporuje obnovu ukrajinského energetického sektoru, zejména po nedávných brutálních útocích z Ruska. Chceme, aby byl zelenější a odolnější.“

Battery storage container | ILUSTRAČNÍ FOTO: archiv

Dalším z projektů je spolupráce mezi Aston University ve Spojeném království a Ústavem inženýrské termofyziky Národní akademie věd Ukrajiny na zjednodušení instalace tepelných čerpadel do stávajících systémů domácího vytápění. Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko v té souvislosti dodal: „Dnes máme šanci ukázat, že boj za energetickou nezávislost je boj za budoucnost. Zelený přechod jde daleko za ekologii nebo distribuovanou síť. Pro Ukrajinu je to otázka národní bezpečnosti.“

„Naše podpora těchto 13 inovací – které spojují to nejlepší z britského a ukrajinského podnikání, univerzit a občanské společnosti – pomůže Ukrajině zotavit se udržitelnějším způsobem. Tyto projekty ukazují hloubku a šíři partnerství mezi našimi zeměmi,“ uzavřel velvyslanec Harris.

V současné době se na Ukrajině využívá přibližně 1 MW geotermálního vytápění komunálních budov a 3 MW pro lázně. Praktický rozvoj byl zaváděn na Ruskem obsazeném území Krymu, kde bylo před anexí postaveno 11 geotermálních oběhových systémů, používajících moderní technologie pro těžbu geotermálního tepla ze země. Všechna geotermální zařízení pracovala tehdy ve fázi výzkumu a průmyslu.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.