Tepelné čerpadlo: jak vybrat ten správný typ a proč se vyplatí řešení země-voda

Výhodou řešení země-voda je stabilní topný systém jak v případě plošného kolektoru v půdě, tak u varianty s vrtem do země.

KOLÁŽ: Geotermie.cz

Tepelné čerpadlo je velmi oblíbenou variantou ekologického a ekonomického vytápění nemovitostí. Zájem o instalaci tepelných čerpadel proto neustále roste. Topí, chladí, větrají, připravují teplou vodu, pomocí nanotechnologií dokonce vyčistí vzduch. Státem podporovaná tepelná čerpadla dokazují, že všestrannější zdroj energií zatím neexistuje.

Nejoblíbenějšími tepelnými čerpadly jsou (z našeho pohledu však bohužel) stále zařízení vzduch-voda, která ale nejsou podle některých odborníků, například energetického experta Pavla Janečka, řešením pro budoucnost. Odebírají teplo z okolního vzduchu a přenášejí ho do vodního okruhu, který slouží pro vytápění nebo ohřev teplé vody. Jsou relativně jednoduchá na instalaci, umožňují snadnou obsluhu a servis. Snadno nahradí jiný zdroj tepla a jsou vhodná pro pasivní domy, běžné rodinné domy i paneláky. Kromě vytápění zvládnou i chlazení v letních měsících.

Tepelná čerpadla vzduch-vzduch odebírají teplo z okolního vzduchu a přenášejí je do vzduchového okruhu pro vytápění nebo chlazení. Většinou jde o doplňkový zdroj tepla k přímotopům či jiným topným systémům.

Problematický je v těchto shora uvedených případech hluk. Nutné je zohlednit i skutečnost, že s údaji v decibelech se pracuje jinak než při prostém sčítání a odečítání. Každá plocha, která hluk z tepelného čerpadla může odrazit směrem k „sousedovi“, je potenciálně zdrojem problému. Pokud není možné pro umístění vybrat vhodnější místo, doporučuje se si orientačně k údaji hladina akustického tlaku u vybraného tepelného čerpadla za každou takovou plochu připočíst 3 dB.

Nejlepší možnost

Naproti tomu mnohem efektivnější a v tomto směru neproblematická tepelná čerpadla země-voda, která se v budoucnu uplatní čím dál víc, odebírají teplo z půdy nebo hornin v zemi a přenášejí je do vodního okruhu. Výhodou tohoto řešení je stabilní topný systém jak v případě plošného kolektoru v půdě, tak u varianty s vrtem do země.

Proč upřednostňujeme geotermální tepelná čerpadla? Využívají geotermální energii uloženou pod zemským povrchem, ta je prakticky nevyčerpatelná a až na malé výjimky využitelná napříč celým Českem. Velkou výhodou geotermální energie – ve srovnání s výrobou elektřiny či tepla ze slunečního záření a větru – je její stabilita plynoucí z naprosté nezávislosti na povětrnostních podmínkách i denní době. Jde přitom o jeden z pouhých dvou primárních obnovitelných zdrojů (druhým je slunce), který je v případě, že je využíván obezřetně (tedy čerpáme-li z něj teplo vhodným způsobem a nepřetěžujeme jej), nevyčerpatelný.

Tím nejznámějším a v souvislosti s krizí na trhu ropy a plynu i aktuálně vysoce žádaným řešením jsou zmíněná tepelná čerpadla typu země/voda, jež jsou využívána k vytápění bytových i komerčních objektů. Jejich schopnost odebírat teplo i z půdy těsně pod povrchem země bez ohledu na dané geologické podmínky a teploty je činí prakticky univerzálně aplikovatelnými.

V porovnání se systémy vzduch/voda jsou navíc spolehlivější, tišší a většinou nabízejí i vyšší topný faktor. Výhodou také je, že jsou obvykle instalovány ve spojení s pevnými polyetylenovými trubicemi (rozvody uložené v zemi), které jsou velmi snadno recyklovatelné, a nehrozí zde proto problém s jejich likvidací, jako je tomu u vysloužilých fotovoltaických panelů. Jediným negativem, na které je potřeba se připravit, je dražší realizace. Rozhodně se však z dlouhodobého hlediska vyplatí.

Vrt, nebo plošné kolektory?

Rozhodnete-li se pro montáž tepelného čerpadla země/voda, budete vybírat mezi dvěma základními variantami. První z nich spočívá v provedení hlubinného vrtu (50 až 150metrového), do nějž jsou vloženy svislé tepelné výměníky, které odebírají teplo přímo ze zemského masivu. Jde o prostorově nenáročné řešení, které ocení především ti, již disponují menším pozemkem.

Možnost číslo dvě zahrnuje uložení plošných kolektorů do nezámrzné hloubky – 1 až 2 metry pod povrch země –, kde čerpají teplo, jež je zde naakumulováno především během letních měsíců. Tento systém je o něco méně finančně zatěžující než varianta první, avšak je nutno počítat s tím, že v místech, kde leží výměníky, nelze vybudovat například bazén či příjezdovou cestu ani vysadit stromy.

Tepelné čerpadlo
Geotermální tepelné čerpadlo, příprava na instalaci. | FOTO: archiv

A k jakému parametru tepelného čerpadla by měl investor primárně přihlížet? Při výběru je velmi důležité zohlednit celkovou tepelnou ztrátu domu. Jde o údaj měřený v kWh, který říká, kolik tepla vám utíká z objektu ven. V zásadě platí, že výkon čerpadla byste měli volit tak, aby se tepelné ztráty zcela pokryly. U bytů nebo novostaveb do 120 m² s nízkou tepelnou ztrátou tak stačí čerpadlo s nižším výkonem.

Jaké jsou ceny

Naopak starší dům s vyššími úniky tepla a velkou plochou kolem 200 m² bude potřebovat výkonnější tepelné čerpadlo. Zatímco typ země–voda, jak bylo uvedeno, si bere teplo ze země, typ vzduch–voda využívá teplotu okolního vzduchu. Jeho pořizovací cena je proto nižší, stojí od 250 000 do 400 000 Kč, a i na něj můžete získat dotaci až 100 000 Kč, v případě nízkopříjmových domácností lze s Kotlíkovými dotacemi dosáhnout až na 180 000 Kč.

Samotná cena u typu země-voda se pohybuje mezi 360 000 až 450 000 Kč. Na tepelné čerpadlo bez ohřevu vody lze získat až 80 000 Kč z programu Nová zelená úsporám. Pokud jej použijete i k ohřevu vody, pak můžete dosáhnout až na 100 000 Kč ze stejného dotačního programu. V případě Kotlíkových dotací je možné čerpat až 180 000 Kč.

Výběr firmy nepodceňujte

Výběr špatné firmy vám může přivodit spoustu starostí. Například se udělají chyby už při volbě tepelného čerpadla, které bude silně poddimenzováno. Co to znamená? Doplňkový zdroj tepla v podobě elektrokotle budete spouštět až příliš často tj. téměř nic neušetříte a investice přijde z velké části vnivěč.

Jsou ale i horší případy. V minulosti byly časté případy, že firma, která čerpadlo instalovala zkrachovala. Na záruční a pozáruční servis jste tak mohli zapomenout. Člověk by proto měl vybírat prověřené společnosti, které dbají na svou pověst a dlouhodobě podnikají na českém trhu v úsporných technologiích. 

U čerpadel země-voda budete potřebovat povolení k vrtu. Ve většině případů za vás veškeré dokumenty obstará firma, která bude projekt realizovat. K provedení hlubinného vrtu je nutné:

  • územní rozhodnutí,
  • stavební povolení,
  • povolení k nakládání s vodami.

V některých případech může dojít k posouzení vlivu na životní prostředí, kdy budete potřebovat ještě projektovou dokumentaci.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.