Evropská společnost P3, zabývající se vývojem a správou průmyslových nemovitostí, se rozhodla investovat do geotermální energie, aby mohla nabídnout svému francouzskému klientovi – firmě La Poste Immobilier, skladovací prostory vytápěné a chlazené čistou a obnovitelnou energií. Tento krok představuje zcela jistě milník v oblasti udržitelnosti průmyslových objektů a odehrává se na brownfieldu P3 Rouen, což je průmyslový park.
Geotermální energie, teplo získávané z hlubin Země, je ve Francii využívána spíše marginálně, přestože nabízí obrovský potenciál pro obnovitelnou energetiku. Geotermální teplo nyní pokrývá 77 % tepelných potřeb nově postavené obří průmyslové budovy, zatímco zbytek zajišťuje tepelné čerpadlo.
Projekt využívá systém BTES (Borehole Thermal Energy Storage) pro celoroční skladování tepelné energie, což umožňuje efektivní využití geotermálního tepla pro vytápění v zimě a chlazení v létě.
V létě, kdy jsou vysoké požadavky na chlazení, se odpadní teplo z klimatizace ukládá pod zem pomocí geotermálních sond. V zimě se pomocí sond získává zpět ze země přenosem tepla a vytápí budovu. Teplo se přenáší vodou v potrubí o teplotě -3 až 40 °C, přičemž maximální geotermální výkon činí přibližně 365 kW.
Platformu v budoucnu ještě doplní solární panely s vlastní spotřebou na místě, což ještě více přispěje k udržitelnosti. Vrty jsou 200 metrů hluboké.
Průmyslový park P3 Rouen, rozkládající se na 19 000 m², představuje, lze-li to tak říci, příklad ochoty věnovat se i technologicky náročným projektům. Navzdory vysokým počátečním nákladům ukazuje tento pilotní projekt na možnou budoucnost, kde by geotermální energie mohla hrát významnou roli v energetickém mixu nejenom ve Francii, ale předně byla využita k vytápění a chlazení velkých průmyslových parků.