Termální lázně v Čechách. Podrobný průvodce (2. díl): Teplice

Teplice
Termální bazén v Teplicích. | FOTO: archiv

Termální lázně, geotermální lázně a přírodní léčivé zdroje byly využívány pro své pozitivní zdravotní účinky od nepaměti. Česká republika patří k zemím, které významně přispěly k rozvoji a celosvětovému významu lázeňství. Je známá svými léčivými termálními prameny a bohatou lázeňskou tradicí.

Pokud hledáte místo pro relaxaci, ozdravení nebo únik z každodenního shonu, zde je přehled dalších nejlepších termálních lázní v Česku, který vám pomůže vybrat to pravé místo pro vaši dovolenou či víkend.

V 1. dílu jsme se věnovali západočeskému trojúhelníku, tedy Karlovým Varům, Mariánským lázním a Františkovým lázním. Dnes se podíváme do Teplic.

Průvodce: lázně a geotermální lázně

4. Teplice

Teplice, často označované jako Malá Paříž či Salon Evropy, jsou opravdovým klenotem mezi evropskými lázněmi. O jejich vysoké kvalitě svědčí nejen historické návštěvy slavných monarchů, umělců a významných osobností, ale především staletími ověřená úspěšnost léčby.

Lázně Teplice jsou proslulé svými léčivými termálními prameny. Díky odborné péči kvalifikovaného lázeňského personálu a pokojnému prostředí patří Teplice mezi nejprestižnější lázně v České republice. I když existuje mnoho míst s léčivými vodními zdroji, Teplice zůstávají jedinečné a nesrovnatelné.

Teplice jsou vyhledávaným cílem i kvůli své architektonické kráse a bohaté zeleni. Kulturní program a kvalitní doplňkové služby jako například návštěva Restaurace Beethoven přitahují návštěvníky po celý rok. Tento bohatý mix přírodních zdrojů a kulturních zážitků dělá z Teplic ideální destinaci pro lázeňské pobyty.

Teplice
Procedury v Teplicích svědčí nejenom tělu, ale i duši. | FOTO: archiv

Lázeňský dům Beethoven, který prošel stomilionovou investiční akcí, je totiž opět v provozu. „Vznikl majestátní vstup do domu s moderní vzdušnou bezbariérovou recepcí a prosvětleným lobby. Před rekonstrukcí se hosté v recepci utkávali se schody, nyní se chodí v jedné pochozí úrovni od parkoviště až k výtahu do pokojů,“ vysvětluje obchodní ředitelka teplických lázní Yveta Slišková s tím, že celý prostor foyer nyní propojuje světelná instalace z celosvětově uznávaného českého křišťálu. Oslnivě lesklé kapky ve svém tvaru spojují motiv léčivé vody a uklidňující hudby, nechávají se inspirovat v notách. Vodní noty tak jsou odrazem slov „Lázně Beethoven“.

V lázeňském domě Beethoven, který tvoří 12 propojených objektů, je celkem 193 pokojů. „Sto z nich při rekonstrukci dostalo nový nábytek, deset pokojů jsme rekonstruovali úplně od základů a v sedmnácti pokojích jsme doplňovali různé technické detaily. Do všech pokojů jsme doplnili kabeláž, aby v celém komplexu byl přístup k wifi a všude fungovaly televize se stovkou programů,“ vypočítává Yveta Slišková s doplněním, že celkem se v pokojích vyměnilo na šest set dveří.

Lázeňský dům Beethoven. | FOTO: archiv
  • Procedury: Teplice nabízejí tradiční lázeňské procedury, jako jsou minerální koupele, masáže a fyzioterapie, které pomáhají při léčbě pohybového aparátu, neurologických problémů a nemocí z poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí.
  • Vstupné: Ceny procedur začínají od 450 Kč, wellness balíčky od 2500 Kč.
  • Speciální nabídka: Historické lázně s bohatou historií a kulturními atrakcemi.
  • Ubytování: Teplice mají širokou škálu ubytovacích zařízení, od tradičních lázeňských hotelů po moderní wellness centra. Více informací najdete zde anebo zde.

Pokud by někdo náhodou nevěřil, že Teplice svým věhlasem soutěžily se samotnými Karlovými Vary, následující seznam slavných hostů ho umlčí navždy: ruský car Petr I., saský král Bedřich August II. císař Josef II. a jeho bratr Leopold, švédský král Gustav IV.,  císař František I. s císařovnou Marií Ludovikou ,ruský car Alexandr I.,  pruský král Bedřich Vilém III.(ten jezdil každé léto), rakouský císař František Josef I., německý císař Vilém a spousta dalších.

Nicméně nejvíce si v Teplicích považují návštěv Ludwiga van Beethovena. Právě na jeho počest proto nazvali zmíněný nejluxusnější lázeňský dům. Dodnes se ve městě tradují dobové bulvární historky, například ta, jak Beethoven a Goethe při společné procházce Zámeckou zahradou narazili na průvod císařovny, a zatímco Goethe se uctivě klaněl společnosti zpovzdálí, Beethoven prošel hrdě a bez pozdravení jejím středem.

Ne každý si přitom Teplice spojí s představou lázeňského nebo relaxačního pobytu. Může za to hlavně jejich poloha uprostřed průmyslových severních Čech. Nicméně ekologická situace se zlepšila a dusivé zimní inverze, běžné v 80.letech, odešly do minulosti.  Bývaly doby, kdy sláva teplických lázních konkurovala Karlovým Varům. To se teď pomalu, ale jistě vrací.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.