Jak geotermální energie ze starých uhelných dolů vytápí domovy ve Velké Británii

Podle britského geologického průzkumu má geotermální energie potenciál dodávat teplo každému domovu v zemi po dobu 100 let.

Ty samé tunely, které byly po staletí využívány k těžbě fosilních paliv, nyní pomáhají vytápět britské domovy čistou energií z jádra Země. Jde o využití tepla důlní vody, které má potenciál poskytnout teplo stovkám tisíc domovů na severu země.

Alespoň čtvrtina domovů ve Velké Británii se nachází nad opuštěnými uhelnými doly. Obyvatelé těchto měst a městeček se zároveň potýkají s raketově rostoucími účty za energie. Využití tepla důlní vody by se mohlo stát vítězstvím pro tyto komunity.

A technologie již funguje. Minulý rok byla v Gatesheadu, městě jižně od Newcastle, otevřena jedna z největších teplovodních sítí z důlní vody v Evropě. Systém geotermální energie dodává teplo a teplou vodu stovkám domovů, kanceláří a vysoké škole ve městě pomocí teplé vody čerpané z rozsáhlé sítě starých důlních tunelů.

Když bylo mnoho britských uhelných dolů bylo opuštěno, čerpadla, která je udržovala suchá, byla vypnuta a doly se naplnily vodou. Ačkoli mnoho těchto důlních šachet není zvláště hlubokých, voda v nich obsažená je výrazně teplejší (asi 40°C) než na povrchu.

Ačkoliv voda v britských dolech obecně není dostatečně horká na výrobu elektřiny (pro to jsou potřeba teploty přesahující 160°C), může být přesto čerpána na povrch a použita k vytápění domovů. Využití starých důlních šachet k extrakci tepla také znamená, že není nutné vrtat nové hlubinné vrty – nejdražší část extrakce geotermální energie.

Schéma v Gatesheadu přichází v době obnoveného zájmu o geotermální energii v Británii. V čele stojí projekt Geoenergy Observatories za 31 milionů liber, který aktuálně staví dvě podzemní observatoře v Glasgow a Cheshire. Tato zařízení budou mapovat podzemí, podobně jako mapujeme noční oblohu.

To, co najdou, by mohlo poskytnout klíčová řešení pro velkou výzvu dekarbonizace. Samotné budovy vyprodukovaly v roce 2021 20 % všech emisí ve Velké Británii. Ale podle Britského geologického průzkumu má geotermální energie potenciál dodávat teplo každému domovu v zemi po dobu 100 let.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.