Dotace pro tepelná čerpadla s vrty pro rok 2024

Program je určen rodinným i bytovým domům a všem domácnostem z ČR bez ohledu na výši příjmů.

KOLÁŽ: Geotermie.cz

V poslední době prošly dotační podmínky pro zemní či geotermální tepelná čerpadla zásadními změnami, které mají významný dopad na zájemce o tuto technologii.

Původně se v návrzích nových dotačních podmínek nepočítalo s dotacemi pro tepelná čerpadla země-voda s vrty, ale pouze pro tepelná čerpadla se zemními kolektory. Nicméně nakonec uspěly obě varianty, jelikož plánovaná situace vyvolala značnou nevoli u zainteresovaných subjektů z oboru; ti tepelná čerpadla s vrty spatřují jako velmi efektivní způsob vytápění.

Zahrnutí tepelných čerpadel s vrty do dotačního programu uspělo na podkladě řady důležitých argumentů, které odrážejí výhody této technologie. Šlo nejenom o ekologickou šetrnost, ale zejména o vysokou energetickou efektivitu, účinnost a nezávislost na vnějších podmínkách. Díky nim lze dosáhnout nižší spotřeby elektrické energie ve srovnání s jinými systémy, jako jsou tepelná čerpadla vzduch-voda či elektrokotle. Rozhodla i všestrannost: tepelná čerpadla s vrty nejen vytápí (přes zimu), ale také nabízí účinné chlazení objektů (v létě); jsou multifunkční, zastoupí tudíž klimatizace.

Zahrnutí tepelných čerpadel s vrty do dotačního programu je zároveň podporou pro segment rodinných domů. Aktuální výše dotací pro zemní tepelná čerpadla s vrty je klíčovým faktorem pro majitele, kteří uvažují o investici do těchto systémů. V současné době můžete získat dotaci ve výši 140 000 Kč pro tepelná čerpadla typu země-voda obecně, která jsou určena pro vytápění a přípravu teplé vody. Tato podpora výrazně zvyšuje atraktivitu investice do zemního tepelného čerpadla.

Dotační program Nová zelená úsporám (část ohledně tepelných čerpadel) vypsalo ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR. Program je určen rodinným i bytovým domům a všem domácnostem z ČR bez ohledu na výši příjmů. Požádat o dotaci lze před zahájením instalace, v průběhu nebo dodatečně. Na rozdíl od programu pro nízkopříjmové domácnosti ji dostanete až po instalaci zařízení.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.