Termální vrták se do horniny zakousne plazmatem o teplotě 6 000 stupňů Celsia

Plazmový termální vrták. | FOTO: archiv

Lidstvo stále hledá způsoby, jak se zbavit závislosti na fosilních palivech. Upíná se zejména ke sluneční nebo větrné energii. Jenže přímo pod nohama má ještě jeden čistý zdroj – geotermální energii. Plazmový vrták i jiné pokročilé technologie nám jim mohou zpřístupnit.

Dosud je totiž většina této energie mimo lidský dosah. Hlubinné vrty jsou technologicky, časově i finančně náročné. Teploty a tlaky rychle ničí drahé vrtáky. Jejich výměna je zdlouhavá. Musíte vrtnou hlavici vytáhnout na povrch, nasadit hlavici novou a znovu ji spustit do vrtu.  

„Pokud bychom využili pouhých 0,1 procenta energie, která je uložena pod povrchem naší planety, pokrylo by to současnou spotřebu celého světa na déle než dvacet milionů let,“ upozorňuje v magazínu New Atlas fyzik Paul Woskov z Massachusettského technologického institutu.

Slováci se snaží technologicky náročné vrtání změnit. Vyvinuli a předvedli dvě nová zařízení, která ve světě vyvolávají pozornost. Obě mohou využívat stávající vrtné infrastruktury.

Prvním je zařízení Anchorbit, které dokáže zdvojnásobit rychlost vrtání a prodlouží životnost vrtáku. Vrták se v něm pohybuje v posunujících se pístech zajišťujících jeho pevné vedení. Firma, co je vyvinula, tvrdí, že se provrtá do šestikilometrové hloubky.

Technologicky vyspělejší Plasmabit (viz video; odkaz v hlavní fotografii) se dokáže dostat až deset kilometrů pod povrch. Jeho základem je plazmový termální vrták. Do horniny se zakousne plazmatem o teplotě 6 000 stupňů Celsia a rozmělněnou horninu odstraňuje proudem vody pod vysokým tlakem.

Líbí se vám článek, dejte mu lajk!

O nás

Vítejte na webu geotermie.cz.

Jsme nezávislým zdrojem informací o geotermální energii od A do Z. Naším cílem je poskytovat vám komplexní a snadno dostupné znalosti o této vzrušující oblasti obnovitelných zdrojů.

Náš tým odborníků je váš průvodce problematikou geotermální energie. Jsme tu, abychom vám přinesli objektivní a kvalifikované informace, které vám pomohou lépe porozumět této inovativní technologii.

Náš magazín se věnuje širokému spektru témat, včetně geotermální energie, technologií a způsobů jejího získávání. Nezapomínáme ani na jiné obnovitelné zdroje, které hrají klíčovou roli v budoucnosti energetiky.

Máme radost , že jsme spustili tento web 1. října 2023 a věříme, že se stane vaším spolehlivým průvodcem ve světě geotermální energie.

Newsletter
Přihlaste se k odběru obsahu do vaší schránky.